Jaroslav Naď je Homofób roka 2020

Poradie „víťazov“: 1. Jaroslav Naď, minister obrany, 2. Igor Matovič, ex-predseda vlády, 3. Róbert Fico, predseda Smer-SD, 4. Richard Sulík, minister hospodárstva, 5. Mária Šofranko, volebná líverka OĽaNO. Prehľad všetkých nominácii i výrokov TU.

Viac informácii o ankete o anti-cenu Homofób roka sa môžete dozvietť na našej webovej stránke https://www.ludskeprava.sk/anti-cena-homofob-roka

Dnešná tlačová správa:

Minister Naď sa stal Homofóbom roka

Víťazom deviateho ročníka ankety o anti-cenu Homofób roka sa stal minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO). S výrokok “Som za registrované partnerstvá, ale nie pre homosexuálov” tesne predbehol aj svojho straníckeho šéfa Igora Matoviča. Medzi nominovanými boli aj ďalší bývalý predseda vlády Róbert Fico, minister hospodárstva Richard Sulík ale aj volebná líderka OĽaNO Mária Šofranko.

„Výrok ministra Naďa by bol dobrý vtip ak by to nebolo tak úbohé. Nechcel by pán minister skúsiť armádu, ale bez vojakov? Nemá problém utrácať peniaze z daní LGBT ľudí a pritom takto verejne a vedome výzýávať na ich diskrimináciu?,“ pýta sa Alena Krempaská z Inštitútu ľudských práv.

Anketu zorganizovali pri príležitosti Medzinárodného dňa proti homofóbii (IDAHO) mimovládne organizácie Inštitút ľudských práv (IĽP) a Dúhové Slovensko n.z. Do hlasovania na webovej stránke ludskeprava.sk/homofob sa mohol zapojiť ktokoľvek, rovnako aj poslať nomináciu.

„Politici namiesto riešenia reálnych problémov ako je úbohý stav zdravotníctva, ktorý sa nepochybne podpísal aj na desivo vysokej úmrtnosti na Covid, alebo pomoc obetiam protiepidemických opatrení šíria nenávisť. Zastieranie vlastnej neschopnosti otváraním tém ako sú menšinové práva, alebo reprodukčné práva žien však už prestáva fungovať. Akceptácia LGBT menšiny je vo verejnosti vysoká a z roka na rok narastá. Ako odpútavací, či zastierací manéver takéto nenávistné výroky fungujú čoraz menej a politici a političky by si to aj vo vlastnom záujem mali uvedomiť,“ vyhlásil riaditeľ IĽP Peter Weisenbacher, ktorý je i spoluzakladateľom Dúhového PRIDE. Weisenbacher zároveň informoval, že vzhľadom na pandémiu ministrovi Naďovi ocenenie doručia iba elektronicky.

Trofejou pre víťaza je štylizovaný piktogram, zdeformovaná tvár, ktorá v sebe ukrýva aj nápis 4%, teda tradične chápaný podiel neheterosexuálnych osôb v populácii. V minulosti sa víťazmi ankety stali poslanec Štefan Kuffa za svoj výrok o topení gejov a Konferencia biskupov s tvrdením, že ľudsko-právni aktivisti sú „aktéri kultúry smrti“, hovorca Aliancie za rodinu Anton Chromík či predseda neonacistov Marián Kotleba. Cenu si však odmietli prevziať. Neúspešný prezidentský kandidát Štefan Harabin síce vyhlásil, že si cenu prevezme, no nakoniec to odmietol. Ako jediný si cenu prevzal bývalý predseda NR SR Andrej Danko, ktorý po stretnutí s aktivistami pripustil, že v niektorých svojich výrokoch sa mýlil a korigoval ich. Minuloročnou víťazkou bola poslankyňa Anna Záborská, ktorá v ankete získala viac hlasov ako krúžkov vo voľbách.