Za Assangea sa bude protestovať aj v Bratislave (tlačová správa)

V pondelok 24. februara sa začne v Londýne súdne pojednávanie o vydaní zakladateľa portálu WikiLeaks Juliana Assangea do USA. Assange je tam obvinený zo špionáže a hrozí mu až 175 rokov vo väzení. V tejto súvislosti sa vo viac ako 40 mestách po celom svete budú konať protestné zhromaždenia žiadajúce jeho prepustenie.

V Bratislave sa protest pred veľvyslanectvom Veľkej Británie začne o 19:00 a organizuje ho Inštitút ľudských práv (IĽP) ako oficiálnu súčasť Free Assange Global Protest. Zhromaždenie je zaradené do podujatí v rámci Týždňa Jána a Martinu, ktorý organizuje iniciatíva Za slušné Slovensko a bude ho sprevádzať premietanie portrétov Juliana Assangea a Jána Kuciaka na fasádu ambasády v centre Bratislave.

„Julian Assange je vydavateľ a získal rovnakú cenu Európskeho parlamentu za svoju novinársku činnosť ako zavraždený Ján Kuciak. Assange však ešte žije. Ešte, pretože viac ako 100 lekárov sa zhodlo, že pobyt v mimoriadne prísnej väznici Belmarsh ho ohrozuje na
zdraví a živote. Prípadné vydanie do USA by znamenalo mučenie a pravdepodobne aj trest smrti.“ vysvetlil Peter Weisenbacher z Inštitútu ľudských práv.

Minulý týždeň skupina 117 lekárov a psychológov v liste zverejnenom v odbornom časopise The Lancet vyzvala Britskú vládu na Assangeovo prepustenie. Medzinárodná organizácia Reportéri bez hraníc (RSF) vyjadrila nesúhlas s jeho vydaním a poukázala na Assangeov prínos pre žurnalistiku. Na jeho okamžité prepustenie vyzvala Rada Európy a 130 politikov a osobností verejného života. Denník Guardian upozorňuje, že vydanie Assangea do Spojených štátov by bolo útokom na slobodu tlače. Skupina poslancov a poslankýň Európskeho parlamentu, včítane slovenskej europoslankyne Moniky Beňovej adresovali britskej vláde list vyjadrujúci znepokojenie nad zaobchádzanim s Assangeom.

“Vyzbierali sme už viac ako 3000 podpisov slovenských občianok a občanov žiadajúcich okamžité prepustenie Juliana. Na mieste sa ich pokúsime odovzdať veľvyslancovi Spojeného kráľovstva, ktorého sme vopred písomne požiadali o stretnutie. Domnievam sa, že prijatie nášho pozvania by bolo vyjadrením úcty voči hostiteľskej krajine.” dodala programová riaditeľka IĽP Alena Krempaská