Kniha Dôveruj, ale preveruj


Prirodzeným stavom človeka vo vzťahu k iným ľuďom je dôvera. Dôverujeme aj ich výtvorom: textom, webom, časopisom. V súčasnosti sa však čoraz častejšie stretávame s klamlivými informáciami, webmi plnými výmyslov či dokonca protizákonného obsahu.

Ako rozlíšiť užitočné webstánky od nezmyslov? Ako odhaliť mediálne manipulácie a propagandu? Čo je to hoax a troll? Na tieto i ďalšie otázky odpovedá publikácia Dôveruj, ale preveruj, ktorú môžete bezplatne získať. Poskytuje overené spôsoby ako použiť staré porekadlo „dôveruj, ale preveruj“ v dnešnej dobe. Obsahuje stručné a jasné tipy ako sa brániť, ako si informácie overiť a nevyjsť na posmech u kamarátov.

  • Médiá si navzájom odporujú, klamú, neviem sa v tom vyznať. Ako rozoznať, čo je skutočnosť a čo je výmysel?
  • Čítal som na nete o nebezpečenstve, chcel som upozorniť kamošov, potom sa to ukázalo ako hlúposť a vyšiel som na smiech. Dá sa to nejako rozoznať?
  • Na vedecké zistenia sú rôzne názory, keď máme slobodu prejavu, treba, aby médiá informovali o všetkých a mohli sme sa rozhodnúť sami.
  • V online diskusii mi povedali, že trolujem. Čo to je?
  • Môjmu kamarátovi zmazali webstránku a počul som o chalanovi, ktorý mal problémy v škole kvôli tomu, čo zdieľal. To sloboda prejavu neplatí?
  • Môžem ísť za FB status naozaj do „basy“?

Na tieto i ďalšie otázky odpovedá kniha v 4 kapitolách na svojich 60 stranách.

Viac informácií a ukážku z knihy nájdete kliknutím na tlačítko “Obsah a ukážka”, bezplatne objednať si ju môžete kliknutím na “Objednávka”. Informácie pre pedagógov ako využiť túto publikáciu vo výučbe sú v časti “Pre pedagógov”, ak chcete tento projekt či publikáciu do školy odporučiť, pošlite svojmu vyučujúcemu tento odkaz. Viac informácií o projekte, jeho dôvodoch a zámeroch sa nachádza v časti “O projekte”.

Obsah a ukazka Pre pedagogov
Objednavka O projekte

Projekt bol finančne podporenýlogominv
z rozpočtu Ministerstva vnútra
Slovenskej republiky.