Kniha Dôveruj, ale preveruj (dočasná)

Prirodzeným stavom človeka vo vzťahu k iným ľuďom je dôvera. Dôverujeme aj ich výtvorom: textom, webom, časopisom. V súčasnosti sa však čoraz častejšie stretávame s klamlivými informáciami, webmi plnými výmyslov či dokonca protizákonného obsahu. Takzvané konšpiračné teórie najprv zaplavili internet, dnes už zvyšujú predajnosť špeciálnych magazínov, „hlásatelia pravdy“ nachádzajú publikum v diskusných skupinách a prenikajú už i do kníhkupectiev.

Ako rozlíšiť užitočné webstánky od nezmyslov? Ako odhaliť mediálne manipulácie a propagandu? Čo je to hoax a troll? Na tieto i ďalšie otázky odpovedá publikácia, ktorú pripravujeme. Poskytuje overené spôsoby ako použiť staré porekadlo „dôveruj, ale preveruj“ v dnešnej dobe. Obsahuje stručné a jasné tipy ako sa brániť, ako si informácie overiť a nevyjsť na posmech u kamarátov.

  • Médiá si navzájom odporujú, klamú, neviem sa v tom vyznať. Ako rozoznať, čo je skutočnosť a čo je výmysel?
  • Čítal som na nete o nebezpečenstve, chcel som upozorniť kamošov, potom sa to ukázalo ako hlúposť a vyšiel som na smiech. Dá sa to nejako rozoznať?
  • Na vedecké zistenia sú rôzne názory, keď máme slobodu prejavu, treba, aby médiá informovali o všetkých a mohli sme sa rozhodnúť sami.
  • V online diskusii mi povedali, že trolujem. Čo to je?
  • Môjmu kamarátovi zmazali webstránku a počul som o chalanovi, ktorý mal problémy v škole kvôli tomu, čo zdieľal. To sloboda prejavu neplatí?
  • Môžem ísť za FB status naozaj do „basy“?

Na tieto i ďalšie otázky odpovedá kniha, ktorú si môžete už teraz predobjednať a my vám ju bezplatne pošleme hneď, ako bude k dispozícii.


 

Projekt bol finančne podporený logominv
Radou vlády Slovenskej republiky
pre prevenciu kriminality.