Prepustite Assangea -protest v Bratislave, utorok 17.5. o 18:00

V utorok 17.5. 2020 o 18:00 sa aj v Bratislave uskutoční verejné zhromaždenie za prepustenie Juliana Assangea. Protest sa uskutoční pred budovou ambasády Veľkej Británie v Slovenskej republike na Pánskej 16. Na ďalší deň totiž britská ministerka vnútra zverejní rozhodnutie či povolí vydanie Assange do USA, kde mu hrozí doživotie (175 rokov). To nesmieme dopustiť, Assange je vydavateľ a whistleblower.

Pokračovať v čítaní

Na podporu Assangea vyzbierali 55 miliónov dolárov (tlačová správa)

Na pomoc zakladateľovi a vydavateľovi WikiLeaks Julianovi Assangeovi vyzbierali jeho priaznivci rekordnú sumu. Assange už 3 roky čaká v britskej väznici na rozhodnutie súdu, či ho vydá na stíhanie do USA. Za necelý týždeň sa pomocou inovatívnej metódy DAO (decentralizovaná autonómna organizácia) podarilo vyzbierať 55 miliónov dolárov, čo je skoro 50 miliónov eur, a tak prekonať všetky doterajšie rekordy online zbierok v kryptomenách. Do tejto iniciatívy sa zapojili aj WikiLeaks Slovensko a mimovládna organizácia Inštitút ľudských práv (IĽP), ktorá sa prípadu Assange dlhodobo venuje.

Pokračovať v čítaní




Assange je väzeň svedomia a patrí na slobodu (tlačová správa)

Mimovládna organizácia Inštitút ľudských práv (IĽP) ostro odsudzuje dnešné rozhodnutie britského súdu, ktoré otvára dvere k vydaniu zakladateľa a dlhoročného vydavateľa WikiLeaks Juliana Assangea do USA. Súd v Londýne dnes na žiadosť vlády USA zvrátil rozhodnutie nižšieho súdu, ktoré takéto vydanie zablokovalo a Assange ostáva naďalej vo väzení. Stíhanie Assangea trvá s prestávkami už viac ako 10 rokov a začalo sa krátko po tom, čo na platforme WikiLeaks začal zverejňovať tajné dokumenty americkej armády a vlády odhaľujúce vojnové zločiny, včítane zabíjania novinárov a civilistov, porušovanie ľudských práv a korupciu. Časť dokumentov sa týkala aj Slovenska a ich preklad je prístupný na webe www.wikileaks.sk. V dokumentoch sa spomínajú vtedajší mocní ako Mikuláš Dzurinda alebo Ivan Mikloš v súvislosti s podplácaním poslancov, ale aj v súčasnosti medializované osoby ako Štefan Harabín, Marián Kočner či v súvislosti s pezinskou skládkou nepriamo aj Zuzana Čaputová.

Pokračovať v čítaní




Ponechanie Assangea vo väzbe je pokračovanie trestania procesom (tlačová správa)

Mimovládna organizácia Inštitút ľudských práv (IĽP), ktorá sa dlhodobo angažuje za prepustenie zakladateľa a vydavateľa WikiLeaks Juliana Assangea, odsudzuje dnešné rozhodnutie londýnskeho súdu a považuje ho za dôsledok politického tlaku. Sudkyňa Vanessa Baraitser zamietla žiadosť Assangeovej obhajoby, aby bol prepustený na kauciu alebo do domáceho väzenia a Assange bude musieť zotrvať vo väznici Belmarsh, až pokým Najvyšší súd nerozhodne o odvolaní americkej vlády o zamietnutí jeho vydania na tamojšie stíhanie.

Pokračovať v čítaní

Odmietnutie vydania Assangea je dobrá správa pre slobodu prejavu (tlačová správa)

Mimovládna organizácia Inštitút ľudských práv (IĽP), ktorá sa dlhodobo angažovala za prepustenie zakladateľa a vydavateľa WikiLeaks Juliana Assangea, víta dnešného rozhodnutie londýnskeho súdu. Sudkyňa Vanessa Baraitser dnes v doobedňajších hodinách informovala, že zamietla žiadosť USA, aby bol Assange vydaný na tamojšie stíhanie. Právni zástupcovia vlády USA už informovali, že sa proti rozhodnutiu odvolajú, no Assange by na pokračovanie súdneho konania mal už čakať na slobode.

Pokračovať v čítaní




Aktuálne: ASSANGEa NEVYDAJÚ DO USA

Súd v Londýne práve rozhodol o nevydaní Juliana Assangea, zakladateľa a dlhoročného editora WikiLeaks do USA, kde mu hrozil doživotie, alebo trest smrti. Sudkyňa vo svojom rozhodnutí síce odmietla, že by sa na Assangea a jeho konanie malo nahliadať ako na žurnalizmus a zverejnenie tajných dokumentov bolo vo verejneho záujme. Všetky relevantné novinárske organizácie (napr. Reportéri bez hraníc) ako aj svetové médiá (New York Times, Guardian…) pritom tento prípad vnímajú ako útok na novinársku prácu a slobodu prejavu. Pripomíname, že WikiLeaks zverejnilo v roku 2010 dôkazy vojnových zločinov armády USA (v Iraku, Afganistane) ako aj dôkazy o porušovaní ľudských práv a korupcii nie len vlády vo Washingtone, ale po celom svete. Assange je m.i. nositeľom ceny Európskeho parlamentu za investigatívnu žurnalistiku (rovnako aj Ján Kuciak) a WikiLeaks stále publikuje dokumenty usvedčujúce bohatých a mocných zo zločinov. Priajal však argument, že americké väznice sú tak hrozné, že človek ako Assange tam nemôže byť vydaný zo zdravotných dôvodov.

Pokračovať v čítaní

Prepustite Assangea -protest v Bratislave, pondelok 7.9. o 18:00

V pondelok 7.9. 2020 o 18:00 sa aj v Bratislave uskutoční verejné zhromaždenie za prepustenie Juliana Assangea. Protest sa uskutoční pred budovou ambasády Veľkej Británie v Slovenskej republike na Pánskej 16. V tento deň totiž pokračuje vydávací súd, ktorý ho môže poslať do USA kde mu hrozí doživotie (175 rokov), alebo dokonca trest smrti. To nesmieme dopustiť, Assange je vydavateľ a whistleblower.

Pokračovať v čítaní

Mimovládky vyzývajú prezidentku, aby sa zastala Assangea (tlačová správa)

Osem slovenských mimovládnych organizácií sa dnes otvoreným listom obrátilo na prezidentku Zuzanu Čaputovú so žiadosťou o podporu väzneného vydavateľa WikiLeaks Juliana Assangea. V nadväznosti na pondelkové protestné zhromaždenie pod názvom Za slobodu novinárov a vydavateľov, ktoré sa uskutočnilo pred ambasádou Veľkej Británie, žiadajú prezidentku, aby verejne vyslovila podporu Assangeovi, nakoľko má jej hlas vážnosť nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. Ako sa uvádza v liste, Julian Assange je dlhodobo držaný vo väznici s mimoriadnou ostrahou a väčšinu času trávi na samotke. Viac ako 100 lekárov v renomovanom vedeckom časopise Lancet informovalo, že toto zaobchádzanie ho vážne ohrozuje na zdraví a potenciálne i na živote. Spravodajca OSN pre mučenie Niels Melzer navyše zistil, že Assange je vo väzení podrobovaný psychologickému mučeniu, čo odporuje medzinárodnému právu.

Pokračovať v čítaní

Za Assangea sa bude protestovať aj v Bratislave (tlačová správa)

V pondelok 24. februara sa začne v Londýne súdne pojednávanie o vydaní zakladateľa portálu WikiLeaks Juliana Assangea do USA. Assange je tam obvinený zo špionáže a hrozí mu až 175 rokov vo väzení. V tejto súvislosti sa vo viac ako 40 mestách po celom svete budú konať protestné zhromaždenia žiadajúce jeho prepustenie.

V Bratislave sa protest pred veľvyslanectvom Veľkej Británie začne o 19:00 a organizuje ho Inštitút ľudských práv (IĽP) ako oficiálnu súčasť Free Assange Global Protest. Zhromaždenie je zaradené do podujatí v rámci Týždňa Jána a Martinu, ktorý organizuje iniciatíva Za slušné Slovensko a bude ho sprevádzať premietanie portrétov Juliana Assangea a Jána Kuciaka na fasádu ambasády v centre Bratislave.

Pokračovať v čítaní