Workshop pre učiteľov/ky: Popieranie a skresľovanie holokaustu, história a rozdiely (CHDE)

Vo štvrtok 29. mája 2025 o 16:00 sa uskutoční prvý workshop pre pedagógov a pedagogičky v rámci projektu „Proti skresľovaniu holokaustu vo vzdelávaní„. Podujatie sa uskutoční online v slovenskom a českom jazyku a je primárne určené pre učiteľov a učiteľky stredných škôl v SR a ČR. Sú však vítaní/é aj pracovníci/ky iných typov škôl, ktorí/é o túto problematiku majú záujem, ako aj odborná verejnosť. Podujatie realizuje Inštitút ľudských práv (IĽP) v spolupráci s partnerskými organizáciami KIgA, Centropa a Institut Terezínske iniciatívy (ITI).

Účasť je bezplatná, nie je potrebné povolenie alebo vedomie školy ani nadriadeného/nej. O Vašej účasti nebudeme nikoho informovať a Vaše meno ani žiadne údaje, ktoré by Vás mohli identifikovať za žiadnych okolností neodovzdáme tretím stranám (vrátane EÚ). V prvej časti experti/ky odprezentujú danú tému a následne bude možné diskutovať. Otázky bude možné klásť buď priamo (cez video/audio) alebo písomne (cez chat). 

Je nutné sa registrovať vopred minimálne 36 hodín vyplnením nasledovného online formulára: https://events.teams.microsoft.com/event/416b2094-7b62-475d-99c4-c2575e192bc9@12e6dae8-abf3-4a9a-96f0-e2582f036a02/

Najneskôr 24 hodín pred začatím podujatia dostanete na emailovú adresu, ktorú zadáte odkaz na ktorom sa môžete pripojiť.

Viac info o projekte: Popieranie holokaustu bolo zväčša odsunuté na okraj extrémistických skupín. Skresľovanie holokaustu je však stále rozšírené a je na vzostupe. Mladí ľudia sú obzvlášť zraniteľní, pretože tieto škodlivé naratívy sa nekontrolovane šíria na platformách sociálnych médií. Preventívne opatrenia počas formovania jednotlivcov môžu výrazne znížiť ich náchylnosť na prijímanie, podporovanie a šírenie falošných naratívov. Vzdelávací systém ponúka cenné príležitosti na boj proti skresľovaniu a podporu pamäti. Vo formálnom vzdelávaní však do veľkej miery závisí od kapacít učiteľov, najmä na nižších stredných a stredných školách. Výskum naznačuje, že mnohí učitelia nemajú dostatočnú schopnosť účinne čeliť skresľovaniu holokaustu. Napriek tomu je medzi pedagógmi veľká ochota zlepšiť svoje schopnosti v tejto oblasti.

Projekt CHDE sa zameriava na riešenie tejto medzery prostredníctvom online opatrení na budovanie kapacít na základe analýzy potrieb učiteľov na Slovensku a v Česku. Členovia konzorcia, ktorí sa podieľajú na tomto projekte, majú za sebou preukázateľné výsledky v oblasti vzdelávania učiteľov, boja proti popieraniu a skresľovaniu holokaustu a podpory pripomínania si holokaustu. Vzdelávacie semináre budú spoločne navrhnuté všetkými partnermi, pričom hlavný žiadateľ bude koordinovať ich realizáciu na Slovensku a v Česku. Dopad sa bude merať metódou „ pre and posttest“ a výsledky budeme v rámci projektu aktívne šíriť v celej EÚ.