List Juliana Assangea Karolovi III pri príležitosti jeho korunovácie

Jeho Veličenstvu kráľovi Karolovi III.

Pri príležitosti korunovácie môjho panovníka považujem za jediné vhodné ponúknuť Vám moje srdečné pozvanie na oslavu tejto výnimočnej udalosti návštevou Vášho osobného kráľovstva v kráľovstve: Väznice Jeho Veličenstva Belmarsh.

Určite si spomeniete na múdre slová známeho dramatika: „Veľkosť milosrdenstva je neobmedzená. Kvapká ako jemný dážď z neba na miesta pod ním.“

Ach, ale čo už len tento bard vie o milosrdenstve, keď čelí poslednému súdu na úsvite Vášho historického vládnutia? Koniec koncov, úroveň spoločnosti sa dá vskutku spoznať podľa toho, ako zaobchádza so svojimi väzňami – a Vaše kráľovstvo v tomto smere určite vyniká.

Väznica Vášho Veličenstva Belmarsh sa nachádza na prestížnej adrese One Western Way v Londýne, len kúsok od Old Royal Naval College v Greenwichi. Ó, aké lichotivé musí byť, keď takáto vážená inštitúcia nesie Vaše meno.

V tomto väzení sa nachádza 687 Vašich verných poddaných, čo potvrdzuje rekord Spojeného kráľovstva ako krajiny s najväčším počtom väzňov v západnej Európe. Ako len nedávno vyhlásila Vaša vznešená vláda, Vaše kráľovstvo v súčasnosti vykonáva „najväčšie rozšírenie počtu väzenských miest za posledných viac ako sto rokov“. Držiac sa ambicióznych prognóz, počet väzňov sa v nasledujúcich štyroch rokoch zvýši z 82 000 na 106 000. Vskutku impozantný odkaz budúcim generáciám.

Ako politický väzeň, ktorého držia pre potešenie Vášho Veličenstva ako reprezentanta poníženého cudzieho suverénneho štátu mám tú česť bývať medzi múrmi tejto prvotriednej inštitúcie. Skutočne, Vaše kráľovstvo nepozná hraníc.

Počas Vašej návštevy si budete môcť pochutnať na kulinárskych špecialitách pripravených pre Vašich verných poddaných v medziach štedrého rozpočtu dve libry na deň. Vychutnáte si rozmixovanú hlavu tuniaka a všestranne použiteľné kúsky, ktoré sú vraj vyrobené z kuracieho mäsa. A nemajte obavy, lebo na rozdiel od menej významných inštitúcií ako napríklad Alcatraz alebo San Quentin, stravovanie neprebieha v spoločnej jedálni. V Belmarshi jedia väzni vo svojich celách, čo im pri jedle zaručuje maximálnu intimitu.

Môžem Vás ubezpečiť, že okrem chuťových pôžitkov poskytuje Belmarsh Vašim poddaným aj dostatok vzdelávacích príležitostí. Ako sa píše v Prísloví 22,6: „Pouč chlapca na začiatku jeho cesty a neodchýli sa od nej ani v starobe.“ Všimnite si vlečúce sa rady pri okienku, kde si väzni vyzdvihujú predpísané lieky. Nie na každodenné použitie, ale na rozšírenie vnímania ako na hudobnom festivale – všetko naraz.

Budete mať tiež príležitosť vzdať úctu môjmu zosnulému priateľovi Manoelovi Santosovi, homosexuálovi, ktorému hrozila deportácia do Bolsonarovej Brazílie. Vzal si život len necelých osem metrov od mojej cely pomocou hrubého lana vyrobeného z posteľných plachiet. Jeho nádherný tenorový hlas navždy utíchol.

Vydajte sa do hlbín Belmarshu a nájdete najizolovanejšie miesto medzi týmito múrmi: Zdravotná starostlivosť alebo Pekelná starostlivosť, ako ju láskyplne nazývajú jej obyvatelia. Budete žasnúť nad citlivými pravidlami navrhnutými pre bezpečnosť všetkých. Napríklad zákaz šachu, pričom oveľa menej nebezpečná hra dáma je povolená.

Hlboko v Pekelnej starostlivosti leží najviac úchvatné a povznášajúce miesto v celom Belmarshi, ba čo viac, v celom Spojenom kráľovstve: nádherne pomenované Apartmán na konca života. Keď budete pozorne počúvať, možno budete počuť výkriky: „Brácho, ja tu zomriem.“ Sú dôkazom kvality života aj smrti vo Vašom väzení.

Ale nemajte obavy, aj v týchto múroch sa nachádza krása. Pokochajte sa pohľadom na pitoreskné vrany hniezdiace v ostnatom drôte a stovky hladných potkanov, nazývajúcich Belmarsh svojím domovom. Ak prídete na jar, môžete dokonca zahliadnuť kačiatka, ktoré v areáli väznice vysedeli neposedné divé kačice. Ale neotáľajte dlho, lebo pažravé potkany sa postarajú o to, aby zmizli.

Zaprisahávam Vás, kráľ Karol, navštívte väznicu Jeho Veličenstva Belmarsh – je to pocta hodná kráľa. Keď sa pustíte do vládnutia, majte vždy na pamäti slová Biblie kráľa Jakuba: „Blahoslavení milosrdní, lebo im sa dostane milosrdenstva.“ (Matúš 5,7). Nech je milosrdenstvo svetlom sprevádzajúcim Vaše kráľovstvo, v múroch Belmarshu aj mimo nich.

Váš najoddanejší poddaný,

Julian Assange

A9379AY


Petícia za prepustenie Juliana Assangea ludskeprava.sk/freeassange