Mimovládky vyzývajú prezidentku, aby sa zastala Assangea (tlačová správa)

Osem slovenských mimovládnych organizácií sa dnes otvoreným listom obrátilo na prezidentku Zuzanu Čaputovú so žiadosťou o podporu väzneného vydavateľa WikiLeaks Juliana Assangea. V nadväznosti na pondelkové protestné zhromaždenie pod názvom Za slobodu novinárov a vydavateľov, ktoré sa uskutočnilo pred ambasádou Veľkej Británie, žiadajú prezidentku, aby verejne vyslovila podporu Assangeovi, nakoľko má jej hlas vážnosť nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. Ako sa uvádza v liste, Julian Assange je dlhodobo držaný vo väznici s mimoriadnou ostrahou a väčšinu času trávi na samotke. Viac ako 100 lekárov v renomovanom vedeckom časopise Lancet informovalo, že toto zaobchádzanie ho vážne ohrozuje na zdraví a potenciálne i na živote. Spravodajca OSN pre mučenie Niels Melzer navyše zistil, že Assange je vo väzení podrobovaný psychologickému mučeniu, čo odporuje medzinárodnému právu.

Pondelkové zhromaždenie organizoval Inštitút ľudských práv, ktorý už v roku 2012 udelil Assangeovi status väzňa svedomia. Počas protestu, ktorého sa zúčastnili desiatky aktivistov s transparentami a plagátmi boli na fasádu veľvyslanectva premietané fotografie Jána Kuciaka spolu s Assangeom, keďže obaja sú držiteľmi ceny Európskeho parlamentu za svoju novinársku činnosť. Akcia bola súčasťou práve sa konajúceho Týždňa Jána a Martiny, ktorý organizuje iniciatíva Za slušné Slovensko.

“Pani prezidentka opakovane veľmi vysoko hodnotila prácu a odvahu novinárov a aktivistov a práve takýmto človekom, ktorý riskoval, aby mohol zverejniť dôkazy o obrovskej korupcii a porušovaní ľudských práv, je Julian Assange. V ním zverejnených dokumentoch, ktorých slovenské preklady sú na wikileaks.sk, sú aj informácie o Pezinskej skládke, teda kauze, ktorá sa dotkla života a príbehu aj pani prezidentky. Navyše sme si tam mohli prečítať znepokojivé informácie o osobách ako Marián Kočner alebo Dobroslav Trnka dávno pred vraždou Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej,” vysvetľuje jeden zo signatárov listu, riaditeľ Inštitútu ľudských práv Peter Weisenbacher

V liste mimovládky prezidentku ďalej žiadajú, aby z titulu svojej funkcie požiadala veľvyslanca Spojeného kráľovstva na Slovensku o prijatie zástupcov tretieho sektora, ktorí mu chcú odovzdať petíciu adresovanú britskej vláde žiadajúcu prepustenie Assangea. Petíciu podľa organizátorov podpísalo už viac ako 5000 ľudí a mená stále pribúdajú. Zástupcovia Britského veľvyslanectva sa v pondelok s aktivistami odmietli stretnúť
napriek tomu, že o prijatie požiadali vopred písomne.

Julian Assange je momentálne zadržiavaný vo väznici Bellmarsh v blízkosti Londýna a hrozí mu vydanie do USA, kde je obvinený zo špionáže. V prípade uznania viny mu hrozí až 175 rokov väzenia.