Medzinárodná sieť mimovládok ICAN kampaňujúca za nukleárne odzbrojenie, ktorá dnes získala Nobelovu cenu za mier, má svoje zastúpenie aj na Slovensku. Oficiálnym členom siete je aj slovenská organizácia Inštitút ľudských práv, ktorá je známejšia svojimi aktivitami na podporu politických väzňov ako Pussy Riot, Chelsea Manning alebo organizovaním ankety o anti-cenu Homofób roka.
„Slovensko našťastie nemá atómové zbrane a preto sa podieľame najmä na aktivitách ICAN, ktoré sú zamerané na vlády krajín, ktoré tieto zbrane ešte stále majú. Verím, že aj toto ocenenie napomôže naplneniu Zmluvy o zákaze jadrových zbraní a ďakujem všetkým aktivistom a aktivistkám na Slovensku, ktoré sa zapojili do našich spoločných aktivít s ICAN. Každému a každej z nich patrí kúsok tejto Nobelovej ceny,“ povedala programová riaditeľka Inštitútu ľudských práv Alena Krempaská, ktorá sa dlhodobo venuje problematike obchodovania so zbraňami a odzbrojovania.
Sieť ICAN dlhodobo kampaňuje za úplné nukleárne odzbrojenie a ich najväčším úspechom bolo práve odštartovanie tvorby zmluvy na pôde OSN, ktorá má viesť k úplnému zákazu jadrových zbraní. Táto zmluva bola prijatá v júli tohto roku, za čo podľa nobelovho výboru ICAN ocenenie patrí. „Je to teda aj výzva všetkým krajinám vrátane našej, aby urýchlene k zmluve pristúpili, ratifikovali a poskytli súčinnosť pri nukleárnom odzbrojení. V opačnom prípade sa nemôžme čudovať vzniku kríz ako je tá súčasná severokórejská.“ povedal riaditeľ IĽP Peter Weisenbacher.