Matúš Mlynár: Svet záhad a kúziel

Hlavné správy, Sputnik či ac24, jedná sa o tri internetové média, ktoré majú minimálne jednu vec spoločnú a tou je ich údajná nezávislosť. Ďalej by sme mohli spomenúť i to, že idú proti prúdu, odhaľujú skrytú pravdu či tajné svetové sprisahanie.

Zem & Vek, aký to poetický názov ďalšieho webového média, ktoré sa tak často objavuje na konšpiračnej scéne, ba dokonca vychádza aj v tlačenej podobe. V tomto „plátku“ sa dočítate hlavne o početných útokoch na Slovanov, ktoré sa dejú neustále a čoraz okatejšie.

Myslím si, že tieto štyri príklady na úvod do problematiky stačili. Ako ste si iste všimli, článok som nazval „Svet záhad a kúziel“, pretože vo svete dezinformačných médií možno natrafiť aj na celkom rozkošné články, napríklad o tom, ako sa ubrániť útokom zlého ducha, čo by sme mohli ako ohrozenie ľudských práv vylúčiť. Toto je prípad takého neškodného kúzla vytiahnutého z čarovného klobúka dezinformácií, ktoré môže ohroziť jedine toho zlého ducha, ktorý zrejme príde o večeru. Ako sa ale obrániť útokom lží, klamstiev, dezinformácií a cieleného zavádzania, to už sa ani na jednom z týchto webov nedočítame.

Svet dezinformácií a konšpiračných teórií by som nazval kúzelným a zázračným preto, lebo nám otvára iné spektrum vnímania sveta, možno budem škodoradostný, ak poviem, že vnímanie sveta cez tieto „správy“ môže pôsobiť ako simulátor paranoidnej psychózy.

Aký je však pravý cieľ týchto správ?

Pravdupovediac, toto je otázka, ktorá mi často beží hlavou. Je to naozaj zbraň akejsi hybridnej informačnej vojny, ktorá sa tak často spomína, alebo sa jedná iba o nejaký pokus o vtip? Prípadne experiment, čomu všetkému sú ľudia schopní uveriť?

Obávam sa však, že naozaj ide o silnú antikampaň voči Európskej únii, či „Západu“. Pretože práve väčšina článkov obsahuje lži, prípadne ničím nepodložené správy, ktoré útočia na našu spoluprácu so západnými štátmi, tým že v našej spoločnosti spôsobujú polarizáciu a zámerne ľudí štvú proti ľuďom. Toto sú však kúzla veľmi zákerné, keďže priamo ohrozujú naše práva.

Dôležitou vecou je uvedomiť si to, že ľudské práva sú neodňateľné a práve takéto kúzla nám ich priamo odnímajú, pretože z klamných informácií vzíde len ťažko rozumný počin.

Ako vzniká tzv. „hoax“, čiže výmysel? Je to naozaj také jednoduché vymyslieť, respektíve vyčarovať lož?

Po naštudovaní niektorých článkov som zistil, že sú naozaj presvedčivé, ale keď som napríklad zadal mená spomínaných ľudí do internetového vyhľadávača, zvyčajne títo ľudia neexistovali, alebo v tom lepšom prípade nevystupovali v reálnom živote ako tí, za ktorých ich autori týchto článkov vydávali.

Ale vzhľadom k presvedčivosti, ktorej na váhe dokonca pridávajú aj rôzne citácie (žiaľ odkazujú na imaginárne rozhovory, prípadne imaginárnych autorov daných viet, citátov), si myslím, že to vyčarovanie dezinformačného článku asi nebude také jednoduché a nepredchádza mu veta: „Dnes si niečo nové vymyslím, aby som mal krajší deň.“ Skôr si myslím, že výrobe takéhoto článku predchádza rad veľmi sofistikovaných procesov, avšak ako to naozaj je, pre nás asi ostane záhadou.

Dôvera ľudí v konšpiračné médiá je relatívne vysoká, je to až 29% 2 mladých ľudí (19 – 24 rokov), čo je relatívne vysoké číslo.

Môže za tým byť i hľadanie nepriateľa alebo vytváranie nutného zla. Každopádne v konšpirácie sú náchylnejší veriť ľudia po negatívnych životných skúsenostiach, s ktorými sa odmietli vyrovnať 3.

Môžeme z toho teda usudzovať, že vzdelávanie je dôležitá prevencia, ale nesmieme zabúdať aj na edukáciu v oblasti psychológie, aspoň tej základnej, ako sa napríklad vyrovnať so životnou traumou, prípadne výchova ku kritickému mysleniu.

Ako povedal známy český psychiater Prof. MUDr. Cyril Höschl: „Kto nerozumie svetu, verí v konšpirácie.“1. Svet konšpiračných médií teda môže byť zázračným práve preto, lebo nám dovolí uniknúť z reality a prejsť do iného sveta, ktorý síce nestojí na pevných základoch, ale aspoň uspokojuje naše „chúťky“. Problémom sa však stáva to, keď sa nám v tomto svete zapáči viac, ako v tom reálnom.

Na vlastnej koži sa však stretávam s konšpiračnými teóriami či dezinformáciami málokedy, avšak všimol som si, že aj niektorí ľudia v mojom okolí inklinujú k niektorým prejavom nenávisti vštepenej klamstvami a dezinformáciami.

Na záver by som rád povedal, že problematika dezinformácií je dnes veľmi aktuálna, a to preto, lebo ohrozuje naše práva, ako napríklad právo na informácie či právo participácie a kontroly vládnej moci, pretože práve lož nám môže zakryť oči pred pravdou a stratíme moc sami nad sebou.

Je teda dôležité bojovať proti konšpiráciám a lžiam práve prostredníctvom našich najsilnejších zbraní, ktorými sú vzdelanie a pravda.

Buďme preto ostražití, aby nás svet výmyslov neokúzlil natoľko, že stratíme cit pre pravdu.

 

1https://domov.sme.sk/c/7038615/cyrilhoschlktonerozumiesvetuverikonspiraciam.html

2https://www.aktuality.sk/clanok/370775/grafy-mladych-slovakov-ohrozuje-ruska-propaganda-doverujualternativnym-mediam/

3https://tech.sme.sk/c/20847119/zoom-vedci-zistili-kto-bude-verit-konspiraciam.html

Autor je študentom Strednej odbornej školy chemickej v Bratislave.
Text uverejňujeme v rámci súťaže To si píš! Projekt je realizovaný s podporou Friedrich-Ebert-Stiftung, Zastúpenie v Slovenskej republike. Za obsah tohto dokumentu je výlučne zodpovedný Inštitút ľudských práv.