Simona Petričková: Volič

Ako sme si mohli všimnúť, za poslednú dobu sa výrazne zvýšil počet voličov krajne pravicových strán. Viac ako tretina týchto voličov sú mladí ľudia. Prečo sympatizujú s rasistickými, xenofóbnymi a homofóbnymi názormi?
Vieme, že politika ani mentalita spoločnosti v dnešnom svete nie je dokonalá. Ľudia si vždy nájdu dôvody prečo sa sťažovať. Či už idete na nedeľný obed k babke, alebo stojíte v rade pri pokladni, odvšadiaľ počuť reči typu : “ Fico je obyčajný zlodej“, “Všetci v tom parlamente len sedia na zadkoch a kradnú“, alebo “Celý život platím dane a ešte doteraz nie je postavená tá diaľnica z Bratislavy do Košíc“. A vtom si uvedomíte, že ako mladý človek by ste s tým predsa mali niečo robiť.

Prichádza deň volieb, starostlivo ste si prečítali volebné programy všetkých strán. Aj keď, starostlivo nie je úplne najvhodnejšie slovo, nakoľko je rozdiel čítať skromné desatoro „Ľudovej strany Naše Slovensko“ a 89stranový program „Slobody a solidarity“. Chytáte pero do ruky a s čistým svedomím zaškrtávate číslo 19, teda ĽSNS. A toto inteligentné rozhodnutie zopakuje ďalších 209 778 občanov, ktorí už dovŕšili 18 rokov a majú rovnaké myšlienkové pochody ako vy. Poďme sa teda pozrieť na ich volebný program.

Ako som už spomínala, program ĽSNS sa skladá z 10 bodov, ktorým porozumie aj obyčajný sedliak. Naprieč celým textom sú používané slová ako „paraziti, zločinci, cigáni, zlodeji, teror,“ a taktiež slovesá ako „zlikvidovať, zrušiť, nedovoliť a odísť“ . Môžeme tu pozorovať rasistické, xenofóbne a homofóbne názory, ktorými ĽSNS dáva mylný pocit bezpečia a istoty, na ktorý počúvajú ľudia, ktorí tieto istoty nikdy nemali.

Prvý bod programu – „zastavíme ďalšie rozkrádanie štátu“. Áno, presne toto potrebujeme, veď naša vláda je len obyčajná nenažraná mafia a len kvôli nej musia mamičky popri materskej zarábať háčkovaním rozkošných svetríkov. Už len kvôli tomuto bodu by sme ho mali voliť, pretože už nebudeme musieť počúvať na nedeľných obedoch o tom, ako Fico rozkráda štát. Chcela by som ale vidieť, ako by realizácia tohto bodu vyzerala v praxi. Áno, áno, politici kradnú. A dnes už máme istotu, že Pán Kotleba tiež.

Druhý a tretí bod – „spravíme poriadok s parazitmi v osadách a zavedieme spravodlivý sociálny systém“. Pokiaľ ste na základnej, strednej alebo vysokej škole mali hodiny dejepisu, určite ste už čo to počuli o 2. svetovej vojne. Možno patríte k tým šťastnejším, ktorí videli aj nejaký dokument alebo si prečítali nejakú vojnovú literatúru. Keď sa Hitler dostal k moci, použil jednoduchú taktiku, ktorá vyhovovala jeho antisemitským názorom a dala Nemcom vysvetlenie ekonomickej a hospodárskej krízy – za všetko môžu Židia. Áno, kvôli ním vám sťahuje žalúdok hladom, vaši otcovia nemajú prácu a matky zaspávajú so slzami beznádeje v očiach. Za toto všetko môžu Židia, ktorí sú v tom čase elitou nemeckej spoločnosti a vlastnia mnohé banky a finančné inštitúcie. Problém ale je, že za krízu mohla 1. svetová vojna, nie Židia. Dovolím si tvrdiť, že časť tejto ideológie prebrala taktiež ĽSNS: „Človek, ktorý celý život poctivo pracoval, má menší príjem, ako nikdy nepracujúci cigánsky zlodej. Dôchodcom vláda zdvihla dôchodky o smiešnych 1,90 eur. Musia si však doplácať na zubára, lieky aj zdravotné pomôcky. A paraziti , ktorí neodpracovali ani deň, majú všetko zadarmo. Štát im za naše dane stavia byty a stará sa o ich deti.“ Samozrejme, Rómovia môžu za to, že na Slovensku nie je dostatok financií. Vyhoďme ich všetkých na ulicu, pretože nepracujú a dôchodky sa možno zdvihnú aj na 1,93 €. Neviem, či sa týmto bodom snažila ĽSNS dokázať, že Rómovia v osadách sa majú lepšie ako niektoré slušné rodiny, ale mali by sa ísť pozrieť do osád, ktoré tak veľmi dotujú, aby zistili, v akých podmienkach skutočne žijú. Snáď aj o zvieratá je postarané lepšie.

„Nedovolíme imigrantom obsadiť Slovensko, Slovensko nie je Afrika,“ začína 5. bod programu. „Akoby nestačilo to, že tu máme cigánsky problém, už sa na nás valia hordy moslimských imigrantov – a to aj s podporou Ficovej vlády! V situácii, keď naši vlastní obyvatelia nemajú prácu, keď čoraz viac rodín trpí chudobou, nebudeme za žiadnych okolností živiť cudzincov.“ Presne tak, hordy moslimských migrantov. Človek by si pod týmto pojmom predstavil možno 100 000 alebo 1 000 000 migrantov. Viete, koľko je aktuálne imigrantov na Slovensku? 16 – 11 detí a 5 matiek. Predpokladám, že 97 % Slovenska ani nezaregistrovalo, že sem niekto prišiel, okrem ľudí, ktorí ich stretávajú na uliciach, alebo ľudí, ktorí každý večer o 19:00 zasadnú pred televíznu obrazovku a hltajú každé slovo, ktoré povie Patrik Švajda. A ublížilo to nejako Slovensku? Nie. Možno ani 1000 imigrantov by nám neublížilo. Všetko sú to len predsudky a xenofóbia, ktoré sú nám Slovákom tak známe. Tieto predsudky pramenia už zo spôsobu výchovy, „výučby“ v školách alebo z médií. Z každej strany počúvame o teroristických útokoch, za ktoré môže niekto úplne iný, než obyčajný imigrant, ktorý uteká pred vojnou, aby zachránil svoju rodinu. Pán Kotleba by najradšej kompletne zatvoril hranice a nasadil na ich ochranu armádu. Sme snáď v komunizme? Čo sa týka vyjadrenia, že imigranti by nám kradli prácu.. o čom by to asi vypovedalo, keby človek bez znalosti slovenského jazyka, mnohokrát bez vzdelania a z úplne inej kultúry vykonával prácu natoľko dobre, aby zabral miesto Slovákovi? Jediné vysvetlenie je, že si svoju prácu nevykonávali dobre.

V siedmom bode „BUDEME PODPOROVAŤ TRADIČNÉ HODNOTY! Za manželstvo budeme vždy pokladať len zväzok muža a ženy.“ , je tiež veľmi diskutabilný. Nechápem, prečo si ľudia stále neosvojili myšlienku, že nemajú žiadne právo sa starať do toho, kto a s kým je v akom zväzku. Mnohí ľudia hovoria, že je to zvrátené, nechutné, šialené, že tí ľudia by sa mali ísť liečiť. Tento názor vo veľkej miere prevláda aj na Slovensku, nakoľko sme kresťanská a pomerne konzervatívna krajina. Kresťanstvo o tejto téme nechce ani počuť, a výrazne tak ovplyvňuje mentalitu národa, aj keď mnoho mladých ľudí sa našťastie snaží s touto ideou bojovať. „Nedovolíme registrované partnerstvá a adopcie detí úchylmi.“ Áno, Kotleba práve nazval homosexuálov úchylmi. Pokiaľ je toto myšlienka hodná 21. storočia, tak nechcem vedieť, kam ľudstvo speje. Väčšina jeho rasových a homofóbnych názorov so sebou nesie iba ideu neznášanlivosti a nenávisti, a môže to skrývať kľudne aj za budhizmus alebo hinduizmus. Slovensko nie je zvyknuté na odlišnosť, potrebuje mať pocit istoty, a nemá rado zmeny, a z toho sa ĽSNS, ale aj ostatné politické strany snažia čo najviac vyťažiť, namiesto toho, aby podporovali spoločnosť v zmene mentality.

Aj napriek tomuto máte chuť zaškrtnúť okienko s číslom 19? Názory krajných pravíc nie sú ničím obohacujúce, kompromisné alebo liberálne. Sú to len prázdne reči a plány, ktoré buď nie sú zrealizovateľné, alebo nie sú ničím prospešné pre spoločnosť. Nerobia nič iné, len sa priživujú na strachu a obavách ľudí a neposúvajú krajinu dopredu, ale dozadu. A pochybujem, že práve toto ako mladý človek s volebným právom chcete dopustiť.

Autorka je študentkou 3. ročníka Bilingválneho Gymnázia v Žiline.
Text uverejňujeme v rámci súťaže To si píš! Projekt je realizovaný s podporou Friedrich-Ebert-Stiftung, Zastúpenie v Slovenskej republike. Za obsah tohto dokumentu je výlučne zodpovedný Inštitút ľudských práv.