To si píš! – podmienky a pravidlá

to si pis logoMáš 16 až 21 rokov? Pošli svoj článok (text) v rozsahu minimálne 3000 a maximálne 6000 znakov na jednu z nasledujúcich tém najneskôr 29.10. 2018 na tosipis@ludskeprava.sk. K článku nezabudnite pridať svoje kontaktné údaje (adresa, mobil), meno školy, ročník a vek.

Kategórie článkov:

1. Globalizácia, biznis a ľudské práva: priblížte ľudsko-právne hľadisko aktuálnych globálnych udalostí alebo spracujte niektorý aktuálny globálny ľudsko-právny problém a vysvetlite jeho dosah a dôležitosť na život bežného Slováka/Slovenky alebo sa na biznis a obchod pozrite z hľadiska ľudí, ich životov a práv, či už na Slovensku, v EÚ alebo kdekoľvek na svete. Prepájanie viacerých aspektov a tém je dovolené a vítané.

2. Fake news, dezinformácie a konšpirácie: ako tzv. alternatívne média vplývajú na mladých? Odkiaľ získavajú informácie a prečo? Dôverujú im, dôverujú tradičným médiám a prečo? Aké majú názory na utečeneckú krízu alebo Európsku úniu? Je správne, čo sa deje na internete? Stretávate sa s fake news a konšpiráciami v škole, medzi kamošmi? Spracujte ľubovoľnú z týchto oblastí. Prepájanie viacerých aspektov a tém je dovolené a vítané.

3. Rozmach krajnej pravice: Kotlebovci v parlamente, Branci v lesoch, hliadky vo vlakoch, extrémistické vlády v susednom Maďarsku i Poľsku. Trump v USA, Le Penová vo Francúzsku a podobné strany, politici a političky v celej Európskej únii. Ako sa na to pozerajú mladí? Prečo majú kotlebovci najviac voličov medzi mladými? Nevedia dnešní násťroční o hrôzach 2. svetovej vojny, holokaustu, rasizmu? Aký je názor mladých na xenofóbiu, islamofóbiu, homofóbiu? Prepájanie viacerých aspektov a tém je dovolené a vítané.

Zo zaslaných článkov odborná porota (zložená z novinárov a odborníkov na ľudské práva) vyberie 10, ktoré budú publikované na Blogu Ľudské práva. Autori/autorky všetkých vybraných článkov získajú odmenu vo výške 50 eur. Rovnakú odmenu získa i pedagóg vedúci študenta (info pre pedagógogov TU). To však nie je zďaleka všetko, toto je len postup do samotného finále, kde o víťazovi rozhodnú ako čitatelia, tak i jeho/jej šikovnosť a schopnosť propagovať svoj text.

Tri víťazné texty budú určené na základe čítanosti, obľúbenosti u čitateľov a zdieľania (info o cenách pre víťazov TU). Prvé miesto získa ten text, ktorý bude mať najvyššiu čítanosť, najlepšie hodnotenie, najviac “lajkov” a zdieľaní na Facebooku a Twitteri. Do váženého skóre sa budú započítavať údaje za 3 dni (72 hodín) od publikovania, aby bola zabezpečená rovnosť šancí pre všetkých súťažiacich (publikovaných skôr i neskôr). Technické prostriedky proti manipulovaniu sú zabezpečené.

Vyhrať ale môže každý – na záver sa bude žrebovať víťaz ceny spomedzi všetkých zaslaných článkov, ktoré sa nedostali do finále a víťaz/víťazka získa balík kníh.

.

navrat2