Výzva Europarlamentu: Zastavme export zbraní do Saudskej Arábie

Dnes ráno sme slovenským zástupcom a zástupkyniam v Európskom parlamente adresovali nasledovný list. Rovnaký list dostali aj ostatní/é poslanci/kyne z iných krajín od ďalších európskych mimovládnych organizácii. Poslancov a poslankyne vyzývame aby pozajtra hlasovali za uznesenie 2016/2515(RSP) spolu s dodatkom B8-0160/2016 RC1/Am1 a zabránili tak exportu zbraní z Únie do Saudskej Arábie, nakoľko môžu byť použité pri útokoch v Jemene na porušovanie medzinárodného humanitárneho práva a ľudských práv. K výzve sa môžete pripojiť i vy, stačí poslať e-mail (text môžete okopírovať) na dolu uvedené adresy.

Vážená pani poslankyňa, vážený pán poslanec,

pal.csaky@europarl.europa.eu, monika.flasikovabenova@europarl.europa.eu, eduard.kukan@ep.europa.eu, vladimir.manka@europarl.europa.eu, miroslav.mikolasik@europarl.europa.eu, jozsef.nagy@europarl.europa.eu, monika.smolkova@europarl.europa.eu, richard.sulik@europarl.europa.eu, branislav.skripek@europarl.europa.eu, ivan.stefanec@europarl.europa.eu, anna.zaborska@europarl.europa.eu, boris.zala@europarl.europa.eu, jana.zitnanska@europarl.europa.eu

spolu s ďalšími 23 európskymi organizáciami podpísanými pod tento list vítame prístup Európskeho parlamentu k humanitárnej situácii v Jemene, a predovšetkým spoločný návrh na uznesenie 2016/2515(RSP) spolu s dodatkom B8-0160/2016 RC1/Am1. Hlasovanie o týchto návrhoch je naplánované na tento štvrtok 25.februára.

Vážime si, že sa Parlament zaoberá situáciou humanitárnej katastrofy a vážnymi porušeniami medzinárodných ľudskoprávnych záväzkov, ktorých sa dopúšťajú všetky strany konfliktu. Súhlasíme zároveň s postojom, že členské štáty, ktoré exportujú zbrane Saudskej Arábii, jasne porušujú Spoločnú pozíciu EÚ 2008/944/CSFP o kontrole vývozu zbraní. Vývoz zbraní z EÚ do Saudskej Arábie, ktoré sú s najväčšou pravdepodobnosťou použité v konflikte v Jemene, sú taktiež v rozpore so Zmluvou o obchodovaní so zbraňami, ktorej je Slovensko signatárom.

Podľa zdrojov OSN majú útoky koalície vedenej Saudskou Arábiou za následok vážne porušovania tak medzinárodného humanitárneho práva ako aj ľudských práv. Vzdušné útoky majú katastrofálne dopady na civilistov a na základnú infraštruktúru vrátane nemocníc, škôl či prístupu k pitnej vode. Viac ako 20 miliónov ľudí je odkázaných na humanitárnu pomoc a mnohí sa stávajú utečencami.

Členské štáty EÚ sú hlavným dodávateľom zbraní Saudskej Arábii: medzi rokmi 2009-2014 dovozy z EÚ tvorili viac ako 59% importu zbraní do krajiny a európske krajiny v tomto období odobrili vývozné licencie v hodnote 19 miliárd eur. Veľká Británia, Nemecko i Švédsko už začali prehodnocovať svoje vývozné politiky a pozastavili viaceré vývozy.

V svetle dôkazov o masívnych porušovaniach ľudských práv ako aj o komplicite európskych dodávateľov je zjavné, že členské štáty by nemali povoľovať dodávky zbraní, ktoré môžu byť použité v konflikte v Jemene. Preto si vážime kroky Európskeho parlamentu a veríme, že aj vďaka Vášmu súhlasu so silným textom uznesenia ako aj jeho dodatku B8-0160 Európska Únia prispeje k ukončeniu totho nelegálneho konfliktu.

Viac informacií nájdete tu: https://www.enaat.org/news/EUECSaudi.shtml a tu https://www.enaat.org/news/PBSaudi.shtml

Ďakujeme v mene tých, ktorí a ktoré poďakovať nemôžu.

Zoznam signatárov výzvy:

Inštitút ľudských práv – Human Rights Institute
Action contre la Faim / Action Against Hunger, Mike Penrose, CEO
Action on Armed Violence, Iain Overton, Director of Polic
Article 36, UK, Thomas Nash, Director
BUKO-Campaign: stop the arms trade, Germany, Andrea Kolling, Researcher
Campaign Against Arms Trade, UK, Ann Feltham, Parliamentary Co-ordinator
Centre Delàs for Peace Studies, Spain, Jordi Calvo, Researcher and coordinator
Committee of 100 in Finland, Anni Lahtinen, Secretary General
Control Arms Secretariat, Anna Macdonald, Director
Human Rights Institute, Peter Weisenbacher, Representative
Medact, UK, Dr David McCoy, Director
Observatoire des armements, France, Tony Fortin, President
Omega Research Foundation, Helen Close, Research Associate
Rete Italiana per il Disarmo—Italian Network on Disarmament, Francesco Vignarca, Coordinator
Parliamentary Forum on Small Arms and Light Weapons, Karin Olofsson, Secretary General & Christer Winbäck, Board Member, (former Swedish MP, former member of the Foreign Policy Committee and European Union Committee)
PAX, the Netherlands, Jan Gruiters, General Director
Peace Union of Finland, Laura Lodenius, Director
Quaker Council for European Affairs, Andrew Lane, Representative to the EU and CoE
Saferworld, Paul Murphy, Executive Director
Safer Yemen, Siris Hartkorn and Nabil Al-Sharafi, Co-founders and managing partners
Stop Wapenhandel, the Netherlands, Wendela de Vries, Coordinator
Swedish Peace and Arbitration Society (SPAS), Anna Ek, President
United Nations Association-UK, Natalie Samarasinghe, Executive Director
Vredesactie, Belgium, Bram Vranken, Campaigner/researcher
Dr Anna Stavrianakis, Senior Lecturer in International Relations, University of Sussex, UK