Mimovládna organizácia Inštitút ľudských práv (IĽP) pripomína, že dnes je smutné výročie. Je to presne 23 rokov, čo boli na americkú vojenskú základňu Guantánamo na Kube umiestnení prví zajatci v rámci tzv. vojny proti terorizmu (gramaticky správne by bolo „proti teroru“). Tento týždeň USA prepustili zo základne 11 mužov, ktorí tam strávili viac ako 20 rokov bez obvinenia.
„Pripomeňme, že základňa je ilegálna, a teda napriek tomu, že je plne v moci americkej armády a vlády, nepatrí de iure do USA, a preto sú väzňom odopierané práva vrátane spravodlivého súdu. Na základňu celkovo uniesli americké ozbrojené sily 779 ľudí, z čoho bolo 10 detí. Stovky z nich boli mučené, čo vieme vďaka dôkazom, ktoré zverejnilo WikiLeaks. Odsúdených vojenským tribunálom bolo však iba 8 ľudí, pričom 5 z týchto rozsudkov už zrušili federálne súdy USA vzhľadom na to, že priznania boli získané mučením,“ uviedla právnička IĽP Katarína Klimentová.
Barack Obama sľúbil ešte počas predvolebnej kampane, že väznicu zruší počas svojho prvého roka v Bielom dome, no čelil odporu kongresu. Donald Trump sa o zrušenie ani nepokúšal. Naopak, okupáciu kubánskeho územia a protiprávnu väznicu považoval za prejav americkej sily, moci a dôvod na hrdosť. Na Guantáname podľa zverejnených informácií ostáva 15 ľudí, čo je najnižší počet zadržiavaných od jej založenia v januári 2002.
„Guantánamo predstavuje veľké zlyhanie USA, spochybňujúce medzinárodné právo a najmä vážnosť amerických predstaviteľov, keď hovoria o ľudských právach. Vrhá tieň na všetky západné demokracie, ktoré nemali a nemajú odvahu sa voči takýmto sklonom USA rázne postaviť. Ambasáda Ruskej federácie na Slovensku sídli na ulici pomenovanej po Borisovi Nemcovovi, zastrelenom kritikovi Vladimíra Putina. Nebolo by vhodné, aby sme časť Hviezdoslavovho námestia, kde sídli Veľvyslanectvo USA, premenovali na Guantanámskych väzňov?“ pýta sa riaditeľ IĽP Peter Weisenbacher.
Inštitút ľudských práv sa ilegálnou základňou USA na Guantáname a osudom zadržiavaných zaoberá dlhodobo a usporiadal viacero protestných zhromaždení pred Veľvyslanectvom USA na Slovensku v Bratislave. IĽP takisto usporiadal niekoľko diskusií, petičných akcií a filmových premietaní o tejto téme.