Inštitút ľudských práv (IĽP) víta rozhodnutie Ústavného súdu vo veci súladu otázok pripravovaného referenda o rodine a LGBT menšine s ústavou. Rozhodnutie o protiústavnosti jednej z otázok považuje IĽP za krok smerom k postupnému zrovnoprávneniu LGBT menšiny.
„Výrok, že otázka o zákaze registrovaných partnerstiev je protiústavná znamená že zákonné uznanie spolužitia dvoch osôb rovnakého pohlavia je po dnešku i na Slovensku ľudským právom. Posunuli sme sa tak zasa o krok bližšie k realizácií základného ideálu ľudských práv, a to aby platili pre všetkých a všetky rovnako.“ vyhlásil výkonný riaditeľ Inštitútu ľudských práv Peter Weisenbacher.
Ústavný súd svojím rozhodnutím umožnil realizáciu referenda, ale len s troma otázkami, otázka týkajúca sa uznania, registrácie či evidovania životného spoločenstva pred verejnou autoritou a možnosť osvojenia dieťaťa bola označená za protiústavnú, nakoľko sa týka základných ľudských práv a slobôd.
„Jazyk troch otázok, ktoré Ústavným súdom prešli je plný negatívnych emócií, manipulatívny a pohŕdavý voči menšinám, rešpektujeme však rozhodnutie súdu. Občania a občianky sa rozhodnú, či na takto položené otázky budú odpovedať, alebo povedia takýmto snahám nie a referenda sa nezúčastnia.“ dodala programová riaditeľka Inštitútu Alena Krempaská.