Nie dovolenke v Maďarsku -pridajte sa k online protestu

V našich uliciach a médiách sa objavila reklama na Maďarsko ako turistickú destináciu. Maďarsko však nie je „rajom na zemi“, ako sa to snaží táto vládna propaganda tvrdiť. Maďarsko, kde vláda zabíja slobodu

Maďarská vláda na čele s autoritatívnym Viktorom Orbánom systematicky potláča slobodu a ľudské práva svojich občanov a občianok. Po útokoch na mimovládne organizácie pripomínajúce praktiky putinovského režimu v Rusku prišli na radu univerzity. Stredoeurópska univerzita (CEU), ktorá patrila dlhodobo k najlepším vysokým školám v strednej a východnej Európe, musela zatvoriť v Budapešti svoje brány (viac info napr. https://bbc.in/3gvtJfD). Jediným zločinom tejto školy pritom bolo, že ju financuje americký podnikateľ maďarského a židovského pôvodu George Soros, o ktorom Viktor Orbán často, rád a obvykle za peniaze daňových poplatníkov šíri rôzne konšpiračné teórie. Napriek tomu, že samotný Orbán v 80. rokoch ako mladík prijímal finančné prostriedky vo forme štipendia práve od G. Sorosa. Podobný osud stihol aj dve katedry rodových štúdií (Gender Studies), ktoré boli cenzúrnym zásahom vlády zatvorené (viac info napr. https://bit.ly/2QwsCli).

Hovorca vlády na otázku novinárov v tejto veci dokonca ani nijako netajil, že rozhodnutie je ideologicky motivované. Maďarská akadémia vied dokonca vylúčila cenzúrnym zásahom dva odborné príspevky na základe ideologických kritérií. V Maďarsku je dnes potláčaná sloboda prejavu, sloboda združovania a akademická sloboda. Všetko nasvedčovalo tomu, že autoritár Orbán bude v tomto trende pokračovať ešte „pred koronu“. Covid-19 bol však pre Orbána rovnako ako pre jemu podobných mocipánov zámienkou na ďalšie obmedzovanie slobody, práv občanov a občianok, znevýhodňovanie opozície a umlčiavanie kritikov. Prednedávnom skončil posledný nezávislý maďarský spravodajský portál Index.hu. Orbán „vďaka korone“ vládne de facto ako diktátor a nezdá sa, že by s tým chcel skoncovať. Doterajšie reakcie medzinárodného spoločenstva ako aj Európskej Únie boli veľmi slabé a nemali žiaden účinok. Premiéri krajín EÚ sa dokonca nedokázali dohodnúť ani na tom, aby príjem eurofondov bol viazaný na dodržiavanie základných pravidiel demokracie a kritérií právneho štátu, tak to ostáva na nás občanoch a občiankach.

Pridajte svoj podpis pod protestný list adresovaný veľvyslancovi Maďarska na Slovensku a informuje ho, že za takýchto okoľností nechceme v Maďarsku dovolenkovať:

Vaša excelencia dr. Csaba Balogh, Mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec Maďarska v Slovenskej republike,

my, dole podpísaní občania a občianky Slovenskej republiky, Vás týmto hromadným listom žiadame, aby ste svojej vláde odovzdali informáciu o znepokojení, ktoré pociťuje verejnosť v Slovenskej republike zo situácie v Maďarsku a zároveň informáciu, že za takýchto okolností nechceme a nebudeme dovolenkovať vo vašej krajine. (na tomto mieste bude mail veľvyslancovi obsahovať predošlý text podrobne vysvetľujúci o čo ide).

Ďakujem.

S pozdravom,

Zaslať

.