Anna Záborská je Homofób(kou) roka 2019

Počet hlasujúcich v ankete o anti-cenu Homofób roka 2019 bol rekordných 69 537. Poradie „víťazov“: 1. Anna Záborská, OĽaNO, 31 868 hlasov (krúžkov v nedávnych voľbách 36 472), 2. Milan Mazurek, Kotlebovci-ĽSNS, 19 856 hlasov, 3. Eugen Korda, .týždeň, 15 703 hlasov. Prehľad všetkých nominácii i výrokov TU.

Viac informácii o ankete o anti-cenu Homofób roka sa môžete dozvietť na našej webovej stránke https://www.ludskeprava.sk/anti-cena-homofob-roka

Dnešná tlačová správa:

Homofóbom roka sa stala poslankyňa Záborská

Víťazkou ôsmeho ročníka ankety o anti-cenu Homofób roka sa stala poslankyňa parlamentu za OĽaNO Anna Záborská. Záborská bola v minulosti členkou Europarlamentu za KDH. Záborskej výrok, s ktorým tesne predbehla aj poslanca ĽSNS Mazureka, znel: „Musíme sa postaviť nepriateľom, ktorí ohrozujú samotnú podstatu toho, čo znamená byť človekom… zastavíme adopcie detí homosexuálnymi pármi a prijatie registrovaných partnerstiev.“ Medzi nominovanými boli okrem už menovaných poslancov aj bývalý poslanec Smer-SD Ján Podmanický, arcibiskup Ján Orosch, ale aj novinár Eugen Korda, ktorý v minulosti čelil obvineniam zo sexuálneho obťažovania.

„Tento ročník bol najúspešnejší zo všetkých, hlasovalo vyše 54 tisíc ľudí. Myslím, že je to jasný signál politikom a verejne činným osobám, že homofóbne výroky začínajú rezonovať podobne ako rasizmus alebo antisemitizmus. Ak sa na to pozrieme čisto matematicky, tak víťazka získala takmer toľko negatívnych hlasov v tejto ankete, koľko získala preferenčných hlasov, tzv. krúžkov v nedávnych voľbách,“ povedala Alena Krempaská z Inštitútu ľudských práv.

Poslankyňa Záborská s predmetným tvrdením vystúpila len pár dní pred voľbami v rámci svojho reklamného spotu vysielaného vo viacerých obecných rozhlasoch. Anna Záborská sa do parlamentu dostala na kandidátke OĽaNO, no ako členka novovzniknutej Kresťanskej únie.

Anketu zorganizovali pri príležitosti Medzinárodného dňa proti homofóbii (IDAHO) mimovládne organizácie Inštitút ľudských práv (IĽP) a Dúhové Slovensko n.z. Do hlasovania na webovej stránke ludskeprava.sk/homofob sa mohol zapojiť ktokoľvek, rovnako aj poslať nomináciu.

„Volení zástupcovia a zástupkyne by si mali uvedomiť, že demokracia nie je nadvláda väčšiny a že menšinové práva musia byť garantované. Koniec koncov súčasná väčšina sa môže veľmi rýchlo stať menšinou. V parlamente nemajú zastúpenie kvôli roztrieštenosti a prepadnutiu obrovského množstva hlasov stredoví voliči ani maďarská menšina. Demokratická legimita je to, čo by mali poslanci a poslankyne mať na zreteli, keď chcú zasahovať do života LGBT menšiny alebo obmedzovať reprodukčné práva žien,“ vyhlásil riaditeľ IĽP Peter Weisenbacher, ktorý je i spoluzakladateľom Dúhového PRIDE.

Trofejou pre víťaza je štylizovaný piktogram, zdeformovaná tvár, ktorá v sebe ukrýva aj nápis 4%, teda tradične chápaný podiel neheterosexuálnych osôb v populácii. Organizátori a organizátorky ankety sa ju pokúsia víťazke odovzdať. V minulosti sa víťazmi ankety stali poslanec Štefan Kuffa za svoj výrok o topení gejov a Konferencia biskupov s tvrdením, že ľudsko-právni aktivisti sú „aktéri kultúry smrti“, hovorca Aliancie za rodinu Anton Chromík či predseda neonacistov Marián Kotleba. Cenu si však odmietli prevziať. Neúspešný prezidentský kandidát Štefan Harabin síce vyhlásil, že si cenu prevezme, no nakoniec to odmietol. Ako jediný si cenu prevzal bývalý predseda NR SR Andrej Danko, ktorý po stretnutí s aktivistami pripustil, že v niektorých svojich výrokoch sa mýlil a korigoval ich.