EÚ musí ukončiť vojenskú podporu Izraela

1551460_1380251065631242_8743004183068845278_nS pokračujúcim konfliktom v Gaze a so zvyšujúcim sa počtom obetí Európska sieť proti obchodovaniu so zbraňami (ENAAT) vyzýva na okamžité zastavenie vojenskej podpory Izraelu zo strany EÚ a na uvalenie zbrojného emarga na strany v konflikte. Do rozhodnutia o embargu musia všetky členské štáty EÚ zastaviť transfer vojenských zariadení, asistencie a streliva všetkým stranám konfliktu.

EÚ je jedným z najväčších dovozcov zbraní a zbraňových systémov do Izraela, hneď po USA. V posledných desiatich rokoch EÚ licencovala do Izraela kontrakty v hodnote približne 2 miliardy Eur, z toho 600 mil. Eur iba v roku 2012. Tieto kontrakty zahŕňali strelivo, zariadenia na odpaľovanie rakiet a súčasti pre vojenské lietadlá a vozidlá. Európske krajiny pritom do Palestíny nevyviezli žiadne zbrane ani vojenské systémy od roku 2002.

Holandské súčiastky pre F16, Apache helikoptéry a rakety Hellfire končia u Izraelských ozbrojených síl prostredníctvom spolupráce s americkými firmami. Taliansko je z EÚ najväčším dovozcom vojenských systémov do Izraela. Od začiatku nedávnych leteckých náletov na Gazu Alenia Aermacchi ( talianska spoločnosť kontrolovaná skupinou Finmeccanica ) poslala do Izraela dve cvičné lietadlá M-346 Izraelským vzdušným silám. Španielske exporty do Izraela sa zdvojnásobili od roku 2008. Slovenská republika iba za rok 2011 udelila licencie na predaj zbraní do Izraela za viac ako 1,5 mil. Eur.

Andrew Smith z britskej Campaign Against Arms Trade hovorí:“Predaj zbraní nedáva Izraelu len vojenskú podporu, ale aj silnú politickú podporu. Európa musí využiť svoj vplyv na podporu zmierenia a nie na predlžovanie cyklu vojny a konfliktu. Embargo s okamžitou účinnosťou na každý vývoz zbraní z EÚ je nevyhnutný, ak má EÚ zohrávať úlohu globálneho uzmierovateľa a vyslať signál, že nepodporuje aktivity izraelskej vlády a eskaláciu konfliktu”.

Viacero európskych krajín má bilaterálne vzťahy s Izraelom a míňajú milióny Eur ročne na zbrane “odskúšané v konflitke” od izraelských firiem. Jedným z rýchlo sa rozrastajúcich odvetví sú práve bezpilotné lietadlá, tzv. Drones.

Napríklad Španielsko importovalo bezpilotné lietadlo Searcher od Israel Aerospace Industries (IAI). V roku 2005 britské Ministerstvo obrany udelilo kontrakt pre UAV Tactical Systems Ltd (U-TacS), spoločný projekt s izraelskou zbrojovkou Elbit Systems a partnerom Thales UK, v celkovej hodnote takmer 1 mld. Libier na vývoj bezpilotných lietadiel WK450 Watchkeeper.

Giorgio Beretta z Italian Disarmament Network komentuje: “Oceňujeme apel na všetky strany konfliktu k okamžitému ukončeniu bojových operácií od Ministra zahrančných vecí Talianska, Federica Mogheriniho. Podľa toho by mala talianska vláda – ktorá drží predsedníctvo v Rade EÚ a je jedným z najväčších vývozcov zbraní do Izraela – konať a presadiť kroky smerom k okamžitému zbrojnému embargu pre všetky strany v konflikte na ochranu civilistov a na urýchlenie procesu mierových rozhovorov.”

Signatári výzvy:

Tlačová správa v angličtine na stránkach NESEHNUTÍ