Žena nie je tovar: aktivistky obliekli modelky do svetrov!

svetre02Cez víkend sa v bratislavských uliciach objavili pozmenené reklamy spodného prádla. Mladú ženu, ktorá sa posledný mesiac vyskytovala na takmer každej zastávke MHD iba v podprsenke, aktivisti a aktivistky „obliekli“. Pribudol zimný sveter, čiapka s brmbolcom a do ruky jej umiestnili symbol „women power“. Na sociálnych sieťach sa už behom nedele objavili dohady, že to bola protestná akcia.

Informáciu, že je to forma protestu, potvrdil riaditeľ Inštitútu ľudských práv (IĽP) Peter Weisenbacher, ktorý informoval, že od aktivistov a aktivistiek dnes obdržali niekoľko fotografií a stavonisko, v ktorom ostro kritizujú zobrazovanie žien v reklame.

„Rozhodli sa, že reklamné slečny si zaslúžia v tomto počasí teplé oblečenie. Nie je a nemalo by nám byť totiž jedno, aký obraz žien nám je podsúvaný. Takáto reklama je násilná a človek nemôže ani vyjsť na ulicu bez toho, aby sa naňho odniekadiaľ nepozerala sexualizovaná modelka v podprsenke, takmer nahá, nedá sa jej ujsť. Reklamy tejto firmy každoročne patria k najvtieravejším, využívajú ženské telo ako objekt, tovar. Ženám podsúva obraz o nereálnom, fotošopovanom ideále krásy. Touto formou chceli v bratislavských uliciach poukázať na to, že reklama má byť kultivovaná, no najmä, že žena nie je tovar ani vianočný darček,“ cituje Alena Krempaská z IĽP z vyhlásenia aktivistiek.

Fotogaléria TU.

Vyhlásenie „Žena nie je tovar ani darček“

Ako aktivisti a aktivistky sme sa rozhodli, že reklamné slečny si zaslúžia v tomto počasí teplé oblečenie. Nie je a nemalo by nám byť totiž jedno, aký obraz žien nám je podsúvaný. Takáto reklama je násilná a človek nemôže ani vyjsť na ulicu bez toho, aby sa naňho odniekadiaľ nepozerala sexualizovaná modelka v podprsenke, takmer nahá, nedá sa jej ujsť. Reklamy tejto firmy každoročne patria k najvtieravejším, využívajú ženské telo ako objekt, tovar. Ženám podsúva obraz o nereálnom, fotošopovanom ideále krásy. Touto formou sme chceli v bratislavských uliciach poukázať na to, že reklama má byť kultivovaná, no najmä, že žena nie je tovar ani vianočný darček.

Ženské telo je využívané na predaj akéhokoľvek tovaru. Ženská nahota predáva, a stretávame sa s ňou nepomerne viac ako s mužskou nahotou. Sme zvyknutí na mediálnu nahotu, až tak, že si ženy samy pomaly nevšímajú, že všade okolo je ich telo objektom. Kým stovky bilbordov mužského spodného prádla by vzbudilo pohoršenie, najmä medzi mužmi samými, polonahé slečny sú vnímané ako súčasť koloritu.

Nadmerné zobrazovanie nedosiahnuteľného ideálu krásy vplýva na to, ako sa ženy a čoraz viac najmä mladé teenagerky pozerajú na svoje telo. Veď sú zo všetkých strán vedené k tomu, že v prvom rade musia byť krásne a sexi. Sú vystavené čisto sexuálnemu chápaniu ich vlastného tela, od útleho veku, nepomerne viac, ako ich rovesníci. Mužom zasa takáto forma reklamy vnucuje, ako má vyzerať a správať sa žena. Zároveň ich ale degraduje na jednoduché živočíchy, ktorým stačí ukázať polonahé ženské telo, aby si kúpili produkt. A naša spoločnosť sa tento tlak toleruje, schvaľuje a vyrába.

Teplé svetre v zime na sexuálnej reklame na spodné prádlo sú znakom toho, že čo je veľa, to je moc. Nechceme byť stále atakovaní vtieravými výzývavými modelkami dokonalých kriviek. Nechceme sa pozerať na to, že žena je len telo, objekt, tovar. Je to voči všetkým zúčastneným, vrátane mužov, urážlivé.