Vítame zablokovanie Hlavných správ -nejedná sa o porušenie slobody prejavu (tlačová správa)

Mimovládna organizácia Inštitút ľudských práv (IĽP) víta dnešné zablokovanie webstránky Hlavné správy na základe rozhodnutia Najvyššieho bezpečnostného úradu (NBÚ). Úrad tak mohol konať podľa novej legislatívy prijatej v súvislosti s útokom Ruskej federácie na Ukrajinu. Podľa názoru riaditeľa Inštitútu ľudských práv Petra Weisenbachera sa v tomto prípade nejedná o porušenie slobody prejavu:

“Šírenie nenávisti a nebezpečných dezinformácii nespadá pod ochranu slobody prejavu. Ak si to niekto myslí, tak sa musí v oblasti ľudských práv dovzdelať. Žiadne ľudské právo totiž nemôže byť použité na poškodenie iného ľudského práva. Smutné na tejto veci je len to, že sa musela stať katastrofa na Ukrajine, aby sa naši volení zástupcovia a orgány štátu rozhýbali. Viaceré mimovládne organizácie, medzi nimi aj naša, dlhé roky upozorňovali na nebezpečenstvo, ktoré takéto dezinformačné zdroje pre spoločnosť predstavujú. Dúfam zároveň, že toto znamená aj zmenu v prístupe orgánov činných v trestnom konaní, pretože doteraz keď sme sa na ne obrátili, tak trestné oznámenie vždy zamietli s odôvodnením, že máme vec riešiť občiansko-právne, teda sa s majiteľmi týchto pofidérnych webov súdiť. Je pritom v záujme celej spoločnosti takéto konanie nenechať bez trestu.” uzavrel Weisenbacher

Inštitút ľudských práv (IĽP) sa dlhodobo venuje problematike dezinformácií a konšpirácií. Mimo iných aktivít vydal a na viac ako stovku stredných škôl po celom Slovensku distribuoval príručku o kritickom myslení a práci s informáciami.