Pomôžte poľským ženám, ktorým chcú počas koronarízy vziať právo rozhodovať o vlastnom tele -podpíšte petíciu!

Aktualizácia 17.4.2020: Vďaka protestom poľských žien, solidarite z celého sveta a aj vďaka Vašim podpisom nateraz v poľskom parlamente obmedzenie práva žien rozhodovať o svojom tele (absolútny zákaz umelého prerušenie tehotenstva) ani zákaz sexuálnej výchovy na školách neprešli! Hovoríme nateraz, lebo fundamentalisti budú vyčkávať ďalšie nestrážené chvíle, kedy túto podlosť vytiahnuť. Teraz sa však môžeme tešiť z víťazstva. Vďaka všetkým za podporu (z našej stránky odišlo vyše 2000 podpisov)!

Pokračovať v čítaní

Publikované v LPPV

KONFERENCIA PRESUNUTÁ: Moc a zodpovednosť

S poľutovaním Vám musíme oznámiť, že z dôvodu nepredpokladateľných externých faktorov musíme konferenciu v plánovanom termíne zrušiť. Ospravedlňujeme sa za prípadné komplikácie. Nový termín a ďalšie info tu ludskeprava.sk/moc-a-zodpovednost2

Vo štvrtok 9. a piatok 10. novembra sa v Bratislave uskutoční medzinárodná konferencia „Moc a zodpovednosť: má mimoparlamentná ľavica význam? Akú zahraničnú politiku má mať progresívna ľavica?“

Miesto: Falkensteiner Hotel, Pilárikova 5, Bratislava

Na konferencii m.i. vystúpia Brigita Schmögnerová, bývalá ministerka financii, Luka Mesec, Levice, poslanec parlamentu, Slovinsko, Antonín Horčica, DiEM25.cz, Marta Tycner, Razem, Poľsko, Marián Repa, komentátor denníka Pravda, Peter Weisenbacher, DiEM25, moderuje Alena Krempaská

Program konferencie (PDF súbor)

Vstup voľný. Zaregistrovať sa je možné zaslaním e-mailu na info@ludskeprava.sk

Konferencia je súčasťou projektu z ktorého pripravujeme vydanie zborníka, ktorý bude k dispozícii bezplatne on-line.

Aktivita sa uskutočňuje s finančnou podporou Rosa-Luxemburg-Stiftung. Za podporu ďakujeme.




Postkomunizmus, neoliberalizmus, populizmus, extrémizmus: Kde je miesto progresívnej ľavice v Strednej a Východnej Európe?

V piatok 22. septembra sa v Bratislave uskutoční medzinárodná konferencia „Postkomunizmus, neoliberalizmus, autoritárstvo, populizmus, extrémizmus: Kde je miesto progresívnej ľavice v Strednej a Východnej Európe?“

Miesto: Mercure Hotel, Žabotova 2, Bratislava
Čas: 8:45 – 18:15 (s prestávkami a obedom, detaily v programe)

Na konferencii m.i. vystúpia Ilona Švihlíková, ekonómka, ČR, Radovan Geist, Euractiv.sk, Zoroslav Smolinský, odborový predák Volkswagen Bratislava, Marta Tycner, Razem, Poľsko, Jiří Šteg, poradca europoslanca Jana Kellera, DiEM25, ČR, Peter Weisenbacher, Slovak Political Watchdog (SPW), moderuje Alena Krempaská

Program konferencie (PDF súbor)

Vstup voľný. Zaregistrovať sa je možné zaslaním e-mailu na info@ludskeprava.sk

Konferencia je súčasťou projektu z ktorého pripravujeme vydanie zborníka, ktorý bude k dispozícii bezplatne on-line.

Partnerom projektu je Slovak Political Watchdog (SPW)

Aktivita sa uskutočňuje s finančnou podporou Rosa-Luxemburg-Stiftung. Za podporu ďakujeme.




WOMEN WITHOUT BORDERS: komix

Komiksové príbehy sú inšpirované skutočnými životnými osudmi žien, pre ktoré je migrácia do alebo z Českej republiky, Poľska, Maďarska a Slovenska, životnou skúsenosťou. Téma migrácia je v roku 2016 v týchto krajinách často skloňovaná v spojitosti s ochranou práv „našich žien“. Tento motív zohral ústrednú rolu v argumentácií, ktorá zdôrazňovala negatívny postoj k prijímaniu utečencov z afrických a arabských krajín. V televízii, novinách, rádiu, na sociálnych sieťach a i z úst niektorých politikov či političiek bola táto argumentácia namierená proti mase migrantov, ktorá bola zobrazovaná ako masa mužov ohrozujúca európske hodnoty, a z nich hlavne práva žien. Takmer nikdy však nezaznel hlas žien s osobnou skúsenosťou migrácie, tých, ktoré z dôvodu vojny, ohrozenia života alebo obmedzovania práv prichádzajú do krajín strednej Európy, ani tých, ktoré práve kvôli nemožnosti naplniť svoje práva, odchádzajú stadeto inam. Výstava predstavuje umelecké spracovanie štyroch životných príbehov žien pôvodom z Tuniska, Sýrie, Čečenska a Českej republiky. Odhaľte niektoré z aspektu života týchto žien, ktoré nevzdávajú svoju cestu a navzdory hraniciam vo fyzickom priestore aj v myslení ľudí, stále hľadajú lepšiu budúcnosť pre seba i svoje deti.

Mená žien a údaje o krajine, kde aktuálne žijú, boli u niektorých príbehov pozmenené z dôvodu ochrany bezpečia.

Kliknite na obrázok (miniatúru) pre zobrazenie celého komixu, ak text nebude čitateľný, kliknite na lupu a komix sa zväčší.

O Toy Box:

Je komiksová autorka a streetartistka. Vo svojej tvorbe sa dlhodobo zaoberá tematikou ľudí, ktorým chýba hlas, či už ide o dievčatá, ktoré odišli za šťastím z Ukrajiny a u nás sa musia živiť prostitúciou, alebo o bezdomovcov, ktorí žijú pod mostom v Prahe Libni, alebo o námezdných robotníkov, ktorí pracujú za smiešnu hodinovú mzdu bez akýchkoľvek sociálnych istôt.

Toy Box je držiteľkou ceny Muriel, jediného komiksového ocenenia u nás, za autorský komiks Moja kniha Vinnetou v kategórií najlepšia komiksová kniha a najlepšia kresba a ceny Zlatá stuha za najlepší komiks pre deti a mládež. Projekt Ženy bez hraníc je jej prvá spolupráce s brnenskou organizáciou NESEHNUTÍ. „Pre účasť na projekte si ma získalo jednak to, že sa zameriava na príbehy žien, ktoré sa aj ja snažím zobrazovať vo svojej tvorbe a zároveň ma zaujíma téma utečenectva,“ hovorí autorka. V roku 2016 Toy Box spolupracovala s iniciatívou Hlavák, ktorá pomáha ľuďom na úteku, ktorí prechádzajú cez pražskú hlavnú stanicu. Z tejto spolupráce vznikla séria veľkoplošných kresieb, ktoré boli vystavené v bratislavskej Kunsthalle a potom v Prahe na výstave Strach z neznámeho. „V posledných rokoch dochádza k nárastu xenofóbie. Je nutné, aby sme sa rasizmu a xenofóbií postavili v každodennom živote a nemlčali,“ tvrdí Toy Box. Jej spôsobom boja proti predsudkom je rozprávanie príbehov tých, ktorí si prešli alebo prechádzajú utečenectvom a migráciou. Tieto príbehy rozpráva prostredníctvom umenia, v prípade projektu Ženy bez hraníc rozpovedajú tieto príbehy komiksy.

Výstava je súčasťou projektu Migrácia optikou gendru a umenia (Migration through the lens of gender and art), ktorý podporil International Visegrad Fund. Realizácií výstavy predchádzal zber dvadsiatich životných príbehov žien aktuálne žijúcich v Českej republike Poľsku, Maďarsku a na Slovensku, alebo žien, ktoré z týchto krajín pochádzajú. Rozhovory prebiehali od septembra 2016 do februára 2017 v spolupráci s maďarskou organizáciou Pécsi SzínTér Egyesület, slovenským Inštitútom ľudských práv a Prof. Dr. Hab. Halinou Grzymała Moszczyńskou z Jagelovskej univerzity v Krakove.

Výstavu usporiadalo Nezávislé sociálne ekologické hnutí (NESEHNUTÍ). Cieľom našich ekologických a ľudskoprávnych aktivít je ukázať, že zmena spoločnosti založená na rešpekte k ľuďom, zvieratám i prírode je možná a musí vychádzať predovšetkým zdola. Preto podporujeme angažovaných ľudí, ktorí sa zaujímajú o dianie okolo seba a ktorí považujú zodpovednosť na našej planéte za neoddeliteľnú súčasť svojej slobody.

Projekt „Women without borders“ organizujeme v partnerstve s českou organizáciou Nesehnutí, maďarskými partnermi Color-space association of Pécs a profesorkou Moszczynskou z Jagelovskej univerzity v Krakove. Projekt bol podporený z Visegrádskeho fondu. Za túto podporu ďakujeme.

 




Publikované v LPPV

WOMEN WITHOUT BORDERS: Výstava spojená s diskusiou a multikultúrnou ochutnávkou

Vystavené komiksové príbehy sú inšpirované skutočnými životnými osudmi žien, pre ktoré je migrácia do alebo z Českej republiky, Poľska, Maďarska a Slovenska, životnou skúsenosťou. Téma migrácia je v roku 2016 v týchto krajinách často skloňovaná v spojitosti s ochranou práv „našich žien“. Tento motív zohral ústrednú rolu v argumentácii, ktorá zdôrazňovala negatívny postoj k prijímaniu utečencov z afrických a arabských krajín. V televízii, novinách, rádiu, na sociálnych sieťach a i z úst niektorých politikov či političiek bola táto argumentácia namierená proti mase migrantov, ktorá bola zobrazovaná ako masa mužov ohrozujúca európske hodnoty, a z nich hlavne práva žien. Takmer nikdy však nezaznel hlas žien s osobnou skúsenosťou migrácie, tých, ktoré z dôvodu vojny, ohrozenia života alebo obmedzovania práv prichádzajú do krajín strednej Európy, ani tých, ktoré práve kvôli nemožnosti naplniť svoje práva, odchádzajú stadeto inam. Výstava predstavuje umelecké spracovanie štyroch životných príbehov žien pôvodom z Tuniska, Sýrie, Čečenska a Českej republiky. Odhaľte niektoré z aspektu života týchto žien, ktoré nevzdávajú svoju cestu a navzdory hraniciam vo fyzickom priestore aj v myslení ľudí, stále hľadajú lepšiu budúcnosť pre seba i svoje deti.

Pokračovať v čítaní




Publikované v LPPV

Za ľudské práva v Bielorusku: premiér Kobjakov v Bratislave

Na návštevu Slovenska príde premiér Bieloruska. Štátu, ktorý bol nazvaný „poslednou diktatúrou v Európe“ a nedávne násilnosti voči demonštrantom to iba potvrdzujú. Bielorusko dlhodobo a systematicky porušuje ľudské práva svojich občanov a občianok. Prídite s nami pred Úrad vlády pripomenúť premiérovi Ficovi, aby sa týmto otázkam počas oficiálnych rokovaní venoval a symbolicky vyslať signál podpory všetkým v Bielorusku, signál o tom, že svet na nich nezabudol.

Kedy: štvrtok 27. apríla, 10:00

Kde: Námestie slobody (pred Úradom vlády SR)

Akcia na Facebook-u: facebook.com/events/302101676879000/




Publikované v LPPV

Busta E. Snowdena v New Yorku

11084167_956362397707152_2720063652141396244_oSkupina umelcov včera umiestnila v parku v New Yorku bustu Edwarda Snowdena, jeden z nich povedal: „Skutočná sloboda nie je možná ak nás všade sledujú a monitorujú.“ Medzičasom sochu však úrady žiaľ odstránili.

IĽP súhlasí s posolstvom tohto činu, Ed Snowden je skutočným totiž hrdinom našich čias! Opakovane sme žiadali vládu USA, aby zastavila jeho stíhanie a naopak vyšetrila podozrenia z neoprávneného sledovania a odpočúvania civilistov, ktoré sa na základe jeho zverejnení objavili.




Publikované v LPPV

Festival tibetských filmov

1908433_996107347081574_1123379740324619675_nO 2 týždne sa v Bratislave uskutoční prvý ročník Festivalu tibetských filmov, ktorý priblíži jednu z najstarších žijúcich kultúr sveta. Okrem filmov sa budú konať i prednášky a budeme môcť stretnúť tibetských azylantov a ochutnať ich národné jedlo.

Organizuje Tibetská asociácia. IĽP podporuje a pozýva.

Viac info na webe: https://www.tibetania.sk/novinky/konecne-aj-u-nas-festival-tibetskych-filmov

alebo Facebook-u: https://www.facebook.com/events/575669582559369/




Publikované v LPPV

EÚ musí ukončiť vojenskú podporu Izraela

1551460_1380251065631242_8743004183068845278_nS pokračujúcim konfliktom v Gaze a so zvyšujúcim sa počtom obetí Európska sieť proti obchodovaniu so zbraňami (ENAAT) vyzýva na okamžité zastavenie vojenskej podpory Izraelu zo strany EÚ a na uvalenie zbrojného emarga na strany v konflikte. Do rozhodnutia o embargu musia všetky členské štáty EÚ zastaviť transfer vojenských zariadení, asistencie a streliva všetkým stranám konfliktu.

EÚ je jedným z najväčších dovozcov zbraní a zbraňových systémov do Izraela, hneď po USA. V posledných desiatich rokoch EÚ licencovala do Izraela kontrakty v hodnote približne 2 miliardy Eur, z toho 600 mil. Eur iba v roku 2012. Tieto kontrakty zahŕňali strelivo, zariadenia na odpaľovanie rakiet a súčasti pre vojenské lietadlá a vozidlá. Európske krajiny pritom do Palestíny nevyviezli žiadne zbrane ani vojenské systémy od roku 2002.

Pokračovať v čítaní




Otvorený list prezidentovi SR A. Kiskovi

Vážený pán prezident,

my, dolupodpísaní zástupcovia a zástupkyne slovenských mimovládnych organizácií, by sme Vám pri príležitosti Vašej inaugurácie chceli touto cestou zablahoželať a popriať veľa síl pri plnení úloh hlavy štátu. Zároveň by sme chceli vyjadriť vďačnosť za to, že ste na oficiálnu recepciu pri tejto príležitosti pozvali i niektorých predstaviteľov a predstaviteľky tretieho sektora, vrátane ľudskoprávnych aktivistov a aktivistiek. Považujeme to za zásadný kvalitatívny posun v budovaní skutočnej občianskej spoločnosti v našej krajine.

Zároveň si Vás však dovoľujeme požiadať ako priamo, demokraticky zvoleného predstaviteľa demokratickej krajiny, ktorá má dodržiavanie ľudských práv zakotvené v ústave i ďalších významných právnych dokumentoch, aby ste tieto témy otvárali i na rokovaniach s predstaviteľmi iných krajín a vlád. Prezident republiky reprezentuje Slovensko navonok a v rámci výkonu svojej funkcie budete mať nepochybne mnoho príležitostí o týchto otázkach hovoriť. Mimoriadne potrebné je to najmä v prípade krajín a vlád, ktoré ľudské práva porušujú dlhodobo a systematicky. Porušovanie ľudských práv, podobne ako genocídu a ďalšie závažné zločiny podľa medzinárodného práva, nemožno považovať za vnútornú záležitosť žiadnej krajiny.

dljmUntitled-3

Obraciame sa na Vás presne päť rokov po tom, ako počas stretnutia čínskeho prezidenta Chu Ťin-tchaa s Vaším predchodcom Ivanom Gašparovičom, boli zadržaní viacerí ľudskoprávni aktivisti, ktorí sa na zhromaždení pred prezidentským palácom snažili pokojnou formou protestovať proti porušovaniu ľudských práv v Číne. Hlava Slovenskej republiky vtedy odmietla na stretnutí s čínskym prezidentom otázku porušovania ľudských práv v Číne otvoriť. Veríme, že aj to sa s Vaším príchodom do funkcie zmení a Slovensko sa zaradí ku krajinám, ktorých najvyšší predstavitelia berú obhajobu ľudských práv vážne.

Tento list považujte, prosím, za otvorený.

Peter Weisenbacher, Alena Krempaská, Inštitút ľudských práv
Róbert Mihály, Jedlo namiesto zbraní
Ondrej Dostál, Ivan Kuhn, Konzervatívny inštitút M.R.Štefánika
Nora Beňáková, Človek v ohrození
Lenka Surotchak, Nadácia Pontis
Radoslav Herda, o.z. Slovenský pacient
Grigorij Mesežnikov, Inštitút pre verejné otázky
Marek Tatarko, Slovenská asociácia Falun Gong
Martina Tatarková, Daša Malíková, aktivistky

K výzve môžete pripojiť svoj podpis online: https://www.changenet.sk/?section=kampane&x=778788