Aktuálne: ASSANGEa NEVYDAJÚ DO USA

Súd v Londýne práve rozhodol o nevydaní Juliana Assangea, zakladateľa a dlhoročného editora WikiLeaks do USA, kde mu hrozil doživotie, alebo trest smrti. Sudkyňa vo svojom rozhodnutí síce odmietla, že by sa na Assangea a jeho konanie malo nahliadať ako na žurnalizmus a zverejnenie tajných dokumentov bolo vo verejneho záujme. Všetky relevantné novinárske organizácie (napr. Reportéri bez hraníc) ako aj svetové médiá (New York Times, Guardian…) pritom tento prípad vnímajú ako útok na novinársku prácu a slobodu prejavu. Pripomíname, že WikiLeaks zverejnilo v roku 2010 dôkazy vojnových zločinov armády USA (v Iraku, Afganistane) ako aj dôkazy o porušovaní ľudských práv a korupcii nie len vlády vo Washingtone, ale po celom svete. Assange je m.i. nositeľom ceny Európskeho parlamentu za investigatívnu žurnalistiku (rovnako aj Ján Kuciak) a WikiLeaks stále publikuje dokumenty usvedčujúce bohatých a mocných zo zločinov. Priajal však argument, že americké väznice sú tak hrozné, že človek ako Assange tam nemôže byť vydaný zo zdravotných dôvodov.

Za prepustenie Juliana Assangea sme sa zasadzovali dlhé roky, usporiadali sme celkovo viac ako 10 akcii na jeho podporu. Aktivizmus funguje! Žaloba (vláda USA) sa proti rozsudku samozrejme odvolá, ale všetko nasvedčujeme tomu, že Julian bude prepustený. Ďakujeme všetkým dobrovoľníkom a dobrovoľníškam, aktivistom a aktivistkám, tým čo nás podporili materiálne a aj tým, ktorí a ktoré podpísali našu petíciu.

Na webe wikileaks.org zverejnil mnoho dôkazov o obrovskej korupcii vlád po celom svete, páchaní vojnových zločinov a systematickom porušovaní ľudských práv. Slovenské preklady môžete nájsť na webe wikileaks.sk.

Viac informácii o prípade tohto väzňa svedomia a možnosť pridať svoj podpis TU