Odmietnutie vydania Assangea je dobrá správa pre slobodu prejavu (tlačová správa)

Mimovládna organizácia Inštitút ľudských práv (IĽP), ktorá sa dlhodobo angažovala za prepustenie zakladateľa a vydavateľa WikiLeaks Juliana Assangea, víta dnešného rozhodnutie londýnskeho súdu. Sudkyňa Vanessa Baraitser dnes v doobedňajších hodinách informovala, že zamietla žiadosť USA, aby bol Assange vydaný na tamojšie stíhanie. Právni zástupcovia vlády USA už informovali, že sa proti rozhodnutiu odvolajú, no Assange by na pokračovanie súdneho konania mal už čakať na slobode.

Pripomeňme, že server WikiLeaks zverejnil v rokoch 2010-11 tisícky tajných dokumentov vlády USA dokazujúce ako vojnové zločiny, tak aj porušovanie ľudských práv a obrovskú korupciu. Assange je nositeľom rovnakej ceny Európskeho parlamentu za investigatívny žurnalizmus ako zavraždený Ján Kuciak a za jeho prepustenie sa vyslovili mnohé významné médiá (New York Times, Guardian…)

„Súd s Assangeom bol škandalózny, od začiatku mu bolo upierané právo na adekvátnu obhajobu a bol umiestnený do väznice pre vrahov a teroristov, kde napríklad v zime dlhodobo nebola teplá voda. Nie je žiadnych pochýb, že celé prenasledovanie je politicky motivované a jediným zločinom, ktorý Julian spáchal, bolo odhalenie zločinov mocných a bohatých. Pričom musím dodať, že zďaleka nie len v USA. WikiLeaks publikovala aj tajné dokumenty o tom, ako Kremeľ používa tzv. trolie farmy, ale aj o zneužívaní medzinárodnej pomoci niektorými vládami v Afrike alebo o praní špinavých peňazí cez švajčiarske banky. Dnes alebo zajtra sa ale aj vďaka aktivistom a aktivistkám na Slovensku a medzinárodnému tlaku bude môcť tento hrdina v pravom slova zmysle po takmer 10 rokoch slobodne stretnúť so svojou rodinou a tomu sa treba tešiť,” komentoval riaditeľ IĽP Peter Weisenbacher

Na zviditeľnenie prípadu Assange vznikla aj slovenská verzia WikiLeaks na adrese www.wikileaks.sk, kde sú uverejnené slovenské preklady vybraných tajných depeší z americkej ambasády v Bratislave. V týchto textoch, ktorých pravosť potvrdila samotná americká vláda, sa píše o známych osobách ako Kočner, Harabin alebo Trnka. Nájdeme tam však aj informácie o kupovaní poslancov za vlád Mikuláša Dzurindu alebo kauze Malinová či pezinská skládka.

Viac informácii o prípade tohto väzňa svedomia a možnosť pridať svoj podpis TU