#pravdaoromoch: Byty zadarmo?

Kto má byty zadarmo? Fakty sú k dispozícii. Rómovia nedostávajú byty zadarmo. Môžu získať príspevok na bývanie alebo môžu požiadať o bývanie v obecných bytoch určených, tak ako všetci ostatní, ktorí si nemôžu dovoliť bývanie. Príspevok na bývanie je príspevok k dávke v hmotnej núdzi -majú naň nárok všetci, ktorí sú „dostatočne chudobní“, aby museli požiadať štát o pomoc. Ak je človek sám, má nárok na závratných 55,80 Eura, ak sú viacerí, majú nárok na 89,20 Eura mesačne. Ak je človek sám, znamená to základnú dávku 61,60 Eur na život + 55,80 Eur na bývanie = jeho príjem je 117,40 Eur na mesiac. Aby vôbec dostal príspevok na bývanie, musí byť majiteľom alebo mať nájomnú zmluvu k nehnuteľnosti, kde býva. Ako môže mať takú zmluvu človek žijúci v osade bez vlastníckeho listu k svojej chatrčke? Tento príspevok sa netýka najchudobnejších, tých, ktorí ku svojmu bývaniu „nemajú papiere“.

„Byty zadarmo“ sú v skutočnosti tzv. obecné byty nižšieho štandardu, ktoré zabezpečujú obce, VÚC alebo iné subjekty podľa zákona. Pravidlom je, že ktokoľvek chce takýto nájomný byt, musí sa pričiniť na jeho výstavbe, aspoň 20% práce. Následne normálne platí mesačné nájomné, ktoré môže byť neprimerane vysoké – jeho výšku si totiž určuje obec alebo majiteľ. Nájomníci zároveň nesmú mať dlhy voči obci a ich deti si musia plniť školskú dochádzku. Platilo aj, že aspoň jeden člen domácnosti musí byť za posledné dva roky 12 mesiacov zamestnaný, čo znevýhodňuje dlhodobo nezamestnaných. Výška nájomného môže byť devastačná pre poberateľov dávky v hmotnej núdzi – vzhľadom na jej výšku, viď ludskeprava.sk/pravdaoromoch1

Problém s vybývanosťou „bytov zadarmo“ je zanedbateľný. Hodnotenia výstavby bytov nižšieho štandardu uzatvárajú, že k ničeniu bytov prichádza v ojedinelých prípadoch – najčastejším problémom je práve ich nekvalitná výstavba. Ide o čiastočne štátom dotované bývanie pre chudobných ľudí – myslíte, že ich stavitelia si potrpia na dobré a kvalitné materiály, keď vidíme, ako „kvalitne“ sa stavajú drahé novostavby v Bratislave? Stavajú sa lacno a rýchlo, výsledkom sú čo najlacnejšie postavané byty len na to, „aby stáli a zarábali“. Na obecné byty sú poradovníky, v praxi majú prednosť mladé rodiny s deťmi alebo dôchodcovia. Rómovia dostanú väčšinou byty nižšieho štandardu v inej časti dediny, majorita byty lepšieho štandardu.

Evaluácia výstavby bytov: nadaciamilanasimecku.sk/fileadmin/user_upload/dokumenty/Ine/Evalu__cia_FINAL.pdf

Hlavným problémom je, že na Slovensku je kritický nedostatok obecného bývania – štartovacích bytov pre mladé rodiny, pre seniorov alebo ľudí s nízkymi príjmami. Len v susednom Rakúsku je v majetku štátu 60% všetkých bytov. Napríklad hlavné mesto Bratislava sa svojich bytov veľmi rýchlo zbavovala, medzi najznámejšie kauzy o politikoch a celebritách, ktorí lacno prišli k mestským bytom, patria vtedajší predseda KDH Ján Figeľ, ktorý získal od primátora mesta, kolegu Ďurkovského, mestský 4izbový byt o 150 m2 za v prepočte 1800 eur. Bývalý primátor Andrej Ďurkovský za osem rokov pridelil 941 bytov a exstarostka Starého Mesta Miloslava Zemková za štyri roky 661 bytov. Medzi inými získali lacné mestské byty, ktoré mohli slúžiť ako obecné byty pre seniorov, súčasný predseda KDH Alojz Hlina, bývalý minister financií Ivan Mikloš a mnohé osobnosti umeleckého života. Samotný Andrej Ďurkovský odkúpil byt s rozlohou 217m2 za 27 000 eur. Poradca prezidenta Roman Krpelan kúpil trojizbový byt v Ružinove za 1695 eur. Aj novozvolený starosta Starého Mesta Radoslav Števčík získal v roku 2001 dvojizbový byt na Vajanského nábreží s celkovou výmerou 126 metrov štvorcových za smiešnu sumu 1423 €.

Kto dostáva byty zadarmo?

Ak Róm, dôchodca alebo mladá rodina žiada o obecný byt:

-musí sa pričiniť na jeho výstavbe, aspoň 20% práce
-následne platí mesačné nájomné, ktoré môže byť vysoké, výšku si určuje obec
-nesmie mať dlhy voči obci
-deti musia plniť školskú dochádzku

Kde skončili obecné byty v Bratislave?

-bývalý predseda KDH Ján Figeľ kúpil 4-izbový byt o 150m2 za 1800 eur
-bývalý primátor Andrej Ďurkovský za KDH pridelil 941 bytov a exstarostka Starého mesta Miloslava Zemková ďalších 661
-Samotný Ďurkovský odkúpil byt o rozlohe 217 m2 za 27 tisíc eur
-Ivan Mikloš kúpil byt na Palisádoch v Bratislave za 2430 eu

-za podobne „výhodných“ podmienok získali byty aj ďalší politici/ky a iné verejné známe osoby


Táto stránka je súčasťou kampane #pravdaoromoch