Assange je väzeň svedomia a patrí na slobodu (tlačová správa)

Mimovládna organizácia Inštitút ľudských práv (IĽP) ostro odsudzuje dnešné rozhodnutie britského súdu, ktoré otvára dvere k vydaniu zakladateľa a dlhoročného vydavateľa WikiLeaks Juliana Assangea do USA. Súd v Londýne dnes na žiadosť vlády USA zvrátil rozhodnutie nižšieho súdu, ktoré takéto vydanie zablokovalo a Assange ostáva naďalej vo väzení. Stíhanie Assangea trvá s prestávkami už viac ako 10 rokov a začalo sa krátko po tom, čo na platforme WikiLeaks začal zverejňovať tajné dokumenty americkej armády a vlády odhaľujúce vojnové zločiny, včítane zabíjania novinárov a civilistov, porušovanie ľudských práv a korupciu. Časť dokumentov sa týkala aj Slovenska a ich preklad je prístupný na webe www.wikileaks.sk. V dokumentoch sa spomínajú vtedajší mocní ako Mikuláš Dzurinda alebo Ivan Mikloš v súvislosti s podplácaním poslancov, ale aj v súčasnosti medializované osoby ako Štefan Harabín, Marián Kočner či v súvislosti s pezinskou skládkou nepriamo aj Zuzana Čaputová.

“Julian Assange je vydavateľ a novinár, to čo spravil robia kvalitní novinári a vydavatelia po celom svete už viac ako 200 rokov. Hovoria pravdu o zločinoch mocných a bohatých. Sloboda prejavu jestvuje práve preto, aby takéto informácie, v prípade WikiLeaks priamo dôkazy nemohli byť utajené pred verejnosťou. Stíhanie Assangea je čisto politické, právne neprípustné a zo strany vlády a armády USA ide o pomstu. Žiadame preto okamžité prepustenie Juliana Assangea, ktorého považujeme za väzňa svedomia a zastavenie jeho vydania do USA,” povedal riaditeľ Inštitútu ľudských práv Peter Weisenbacher

Za prepustenie Juliana Assangea sa po vynesení rozsudku vyslovili aj mnohé renomované svetové novinárske organizácie včítane Reportérov bez hraníc (RSF) a ľudsko-právne organizácie a skupiny po celom svete.

“Dnes je Medzinárodný deň ľudských práv, dvaja novinári si budú preberať Nobelove ceny za mier a najvýznamnejší vydavateľ a investigatívec je väznený za svoju prácu? To je neakceptovateľné. Vlády USA a Británie budú zbytočne hovoriť o slobode a demokracii, pokým takto postupujú proti nepohodlným kritikom a whistleblowerom. Ako chcú vplývať na zlepšovanie ľudsko-právnej situácie vo svete, čo stále opakujú ako svoj cieľ, keď ich sami takto brutálne porušujú a potláčajú? Aký signál vydáva táto aféra verejnosti, že zločiny a korupciu treba prehliadať a trestať tých, čo na ňu upozornia namiesto tých, čo ich páchajú?” dodáva programová riaditeľka IĽP Alena Krempaská

Inštitút ľudských práv v minulosti zorganizoval na podporu väzneného Assangea viacero verejných zhromaždení pred Britskou ambasádou v Bratislave a pod otvorený list veľvyslancovi Spojeného kráľovstva sa podpísalo už viac ako 10 000 občanov slovenska. Vzhľadom na pandemickú situáciu sa IĽP ešte nerozhodlo, či uskutoční protest aj v týchto dňoch, no chce opätovne požiadať o stretnutie veľvyslanca, aby mu mohli byť podpisy odovzdané.

Viac informácii o prípade tohto väzňa svedomia a možnosť pridať svoj podpis TU